Odboráři už minulý týden upozorňovali na to, že je nereálné, aby se tento týden zaměstnanci hutě do práce vrátili, což se i stalo. Tameh uvádí, že mu Liberty dluží dvě miliardy korun. Mluvčí společnosti Tameh Czech Patrik Schober dnes řekl, že dokud Liberty nezaplatí, tak Tameh nemůže huti dodávat energie. „Do té doby se lidé nemohou vrátit do práce a zůstanou doma na takzvaných překážkách," řekl Schober.
Liberty Ostrava už delší dobu čelí poklesu poptávky a má problémy platit závazky. Zaměstnanci obou firem jsou od loňského 22. prosince doma, protože huť je bez energií. Tameh jejich dodávky zastavil. Návrat lidí do práce se posouval už jednou, jako původní termín návratu huť uváděla 3. leden.
„Zaměstnanci Liberty Ostrava pokračují od 9. ledna do 15. ledna 2024 včetně na tzv. „jiné překážce na straně zaměstnavatele“, a to dle zákoníku práce. Předpokládaný nástup zpět do práce bude 16. ledna 2024. V souladu s naším restrukturalizačním plánem, obnovení provozu závisí na dosažení dohody se společností Tameh Czech," uvedla mluvčí hutě Liberty Kateřina Zajíčková.
Odbory: návrat lidí je v zájmu firmy
Také předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina dnes řekl, že všechno záleží na tom, jestli se Liberty a Tameh dohodnou. „Vzhledem k tomu, že zaměstnanci jsou placeni ze sta procent, a běží jim plat, jako by v práci skutečně byli, myslím, že to je i motivace pro zaměstnavatele, aby opravdu nějak v tomto ohledu konal," řekl v pondělí Slanina v podcastu Deníku Ostravské ozvěny s tím, že stoprocentní náhražku mzdy vyjednaly odbory na konci roku při kolektivním vyjednávání na celý první kvartál roku 2024. „Tím nechci říct, že to takto celý kvartál bude, ale pokud by problémy přetrvávaly, zaměstnanci budou mít celý první kvartál sto procent platu," dodal odborář, jenž doufá ve vyřešení celé situace daleko dříve.
„Liberty spolupracuje s příslušnými zainteresovanými stranami na hledání schůdného řešení v oblasti dodávek elektřiny a dalších médií do hutě," dodala mluvčí Liberty Ostrava Zajíčková.
Kdo na překážce kolik pobírá?
Liberty Ostrava, která vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, má i s dceřinými firmami zhruba 6000 zaměstnanců, Tameh přes 300. Do práce chodí zaměstnanci, kteří pracují na nezbytné údržbě, nebo udržují v takzvaném teplém útlumu koksovnu. Celkem jde asi o 400 lidí. Při teplém útlumu se udržuje podstatně nižší teplo než při běžném provozu. Od října má huť v teplém útlumu také svou poslední fungující vysokou pec.
Huť chrání před věřiteli moratorium vyhlášené soudem. Tento měsíc ale musí firma zahájit restrukturalizaci. Zástupci Liberty už dříve uvedli, že chtějí v lednu znovu uvést do provozu vysokou pec.
Tameh skončil loni v prosinci v úpadku, přičemž v insolvenčním návrhu uvedl, že mu Liberty, jeho jediný zákazník, za služby už půl roku neplatí a dluží mu dvě miliardy korun.
Liberty a Tameh jsou úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Tameh huti dodává elektřinu, různé plyny a páry. Liberty zase dodává Tamehu palivo v podobě vysokopecních a koksárenských plynů, bez nichž se provoz energetické společnosti neobejde.
Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 se majitelem huti stala Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, Tameh ale zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron. Liberty a Tameh se přou o ceny a placení prakticky hned od prodeje huti skupině Liberty. Kvůli značnému zpoždění s platbami hrozil Tameh huti omezením dodávek energií už loni na jaře.