Vyvrcholení další části kampaně Kola pro Afriku se zde s dalšími devětadvaceti dobrovolníky účastnil i Jan Maceček.

„V rámci projektu Kola pro Afriku, jehož spoluzakladatelem se stal v roce 2012 můj partner ve firmě a kamarád Richard Gazda, jsme takto poslali už patnáctý kontejner. V letošním druhém transportu bylo 400 jízdních kol včetně náhradních dílů, nářadí i lékárniček," přiblížil Maceček (39) podnikající v oblasti telekomunikací a realit.

VŠECHNO SE NEVEJDE. Honza Maceček ve skladišti v bývalých kasárnách v Koblově, odkud vybrali 400 jízdních kol pro zásilku do Gambie.
*VŠECHNO SE NEVEJDE. Honza Maceček ve skladišti v bývalých kasárnách v Koblově, odkud vybrali 400 jízdních kol pro zásilku do Gambie.

„Není to má první účast na této misi. Pomáhám nejen s nakládkou kol samotných. Využívám své odbornosti a znalostí například při administraci projektu," vysvětlil.

Myšlenka shromažďovat v Česku bicykly a posílat je do Gambie, kde na nich jezdívají zejména děti do školy (čímž se napomáhá i jejich gramotnosti a vzdělanosti) ho oslovila též jako člověka trávícího na kole spoustu volného času.

„Do afrických podmínek jsou vhodnější spíš horská kola. My však bereme od dárců všechny. Třídíme je, opravujeme, přestavujeme," pokračoval s tím, že před časem věnoval jeden z vlastních ojetých bicyklů. Ten ho vyšel před patnácti lety na pětadvacet tisíc korun.

„A našel své nové uplatnění. Na fotkách z Gambie jsem ho poznal, jak se tam na něm proháněli po pláži," řekl Maceček, který se sice počítá mezi cestovatele, ale v nejmenší africké zemi zatím nebyl.

„Ne, že bych neměl dost své práce. Ale člověk by měl myslet i na to, že ne každá činnost musí být nutně o vydělávání peněz. Proto se snažím být prospěšný i na jiném konci světa," doplnil Maceček s upozorněním, že neziskovka Kola pro Afriku bicykly stále vybírá.