Ředitelka Kulturního zařízení Ostrava-Jih Darina Daňková rozhodně nepatří mezi lidi, kteří se bojí vzít osud do vlastních rukou.

Když v první polovině devadesátých let začala vyučovat český jazyk a společenské vědy na soukromém gymnáziu v Ostravě, už tehdy cítila, že by chtěla dokázat více.

Začala proto spolupracovat s knižním nakladatelstvím. „Vydavatelství tehdy vypsalo konkurz, dali mi zkušební text, který jsem opravila. Pak ho zkontrolovali a řekli mi, že mě berou. Dělala jsem tuto práci roky a docela mě to bavilo,“ vzpomíná Daňková na období před svým příchodem do kulturního domu. Neodolala ani další nabídce a se dvěma autory dokonce sama připravila knihu pro děti nazvanou Supr školní zápisník. V roce 2002 přijala další výzvu a přihlásila se do výběrového řízení na ředitele kulturního zařízení. Měla už tehdy zkušenosti s organizováním, protože pracovala v jedné pořadatelské agentuře, která připravovala celorepublikovou soutěž pro dívky, a také v soukromém rádiu, kde měla na starosti propagační akce.

Ve výběrovém řízení musela „porazit“ několik dalších zájemců. Navíc byla nejmladší a k tomu žena. „Když jsem seděla před výběrovým řízením a v místnosti se mnou byli samí muži tvářící se zkušeně, v oblecích, v rukou černé kufříky, fakt jsem chtěla utéct. Dnes jsem ráda, že jsem to neudělala,“ vzpomíná na chvíle, kdy jí do smíchu nebylo.

Její projekt tehdy zabodoval a z výběrového řízení vyšla jako vítěz. „V městském obvodu Ostrava-Jih se tehdy mělo vybudovat kulturní zařízení, které slučovalo dva kulturní domy a jedno kino. Moc jsem chtěla tvořit něco nového a podílet se na tom. To jsou totiž věci, které jsou výzvou a baví mě,“ vysvětluje zaníceně bývalá učitelka češtiny. Po čtyřech letech v čele Kulturního zařízení Ostrava- Jih, zastřešujícího Kulturní dům K-TRIO, Kulturní dům Výškovice a kino Luna, už může hodnotit výsledky své práce i kolegů: „Troufám si tvrdit, že se nám podařilo z kulturáku na okraji Ostravy vytvořit moderní kulturní dům, který nabízí širokou škálu programů pro všechny věkové kategorie a který stále přichází s novými nápady. Myslím, že díky některým našim celorepublikovým akcím znají lidé K-TRIO i za hranicemi Ostravy.“