Průměrný věk, a to ať už muže, ženy či přímo matky při porodu, sňatečnost, porodovost, úmrtnost, výše důchodu. To jsou jen některé – a také nejzajímavější – údaje, podle nichž Deník porovnával všech sedmasedmdesát okresů v zemi a hledal typického obyvatele České republiky.

Pokud bychom namátkou porovnávali například Bruntál a Karvinou, zjistíme, že se okresy neliší jen tím, že jeden je hornatý a druhý uhelný, ale také výší důchodů. Asi nikoho nepřekvapí, že na Karvinsku pobírají senioři z výše uvedeného důvodu nejvyšší důchod v celém kraji, dokonce pátý nejvyšší v zemi.

Důchodci jsou tam s průměrně 16 523 korunami měsíčně o 400 korun nad republikovým průměrem. Oproti tomu Bruntál je na zcela opačném důchodovém pólu. Ze sedmasedmdesáti okresů jsou horší jen dva a manko na Karvinou tam činí zhruba 1200 korun měsíčně, ročně přes 14 200 korun!

Sňatky a rozvody

Pokud bychom v rámci kraje hledali další kontrasty, nenabízí je jen pohled do peněženky či na účet starší generace, ale také v pojetí lásky. Zde zase hrají hlavní roli jiné okresy. V Novém Jičíně totiž byla v uplynulém roce po přepočtu na tisíc obyvatel druhá nejvyšší hrubá míra sňatečnosti napříč všemi okresy v zemi, přičemž nepřekvapí, že primát drží Praha. A pokud jde o absolutní čísla, své „ano“ si na Novojičínsku řekla přesně polovina lidí (715) jako v okrese Ostrava-město (1427).

Největší míru rozvodovosti v Moravskoslezském kraji naopak nabízí Opavsko, které je až na pětapadesátém místě mezi všemi okresy v zemi. Tamních 336 rozvodů v roce 2020 by ale při odhlédnutí od počtu obyvatel vydalo na 15. nejlepší meziokresní výsledek. Nepovedená manželství se tedy vyplatí hledat spíše za hranicemi kraje.

Typičtí Češi

Ve své podstatě typický Čech žije na Frýdecko-Místecku. Průměrný věk (42,6 let), hrubá míra sňatečnosti na tisíc obyvatel (4,2), rozvodovosti (2,1) i porodnosti (10,2) je tam totožná s celorepublikovým průměrem a ani další hlediska nejsou příliš odlišná. A důchody jsou tam o dvě stovky nadprůměrné. Jestliže v případě Frýdku-Místku hovoříme při přepočtu na tisíc obyvatel o průměru, Ostrava-město nepřekvapí bronzovou příčkou v naprosté většině porovnávaných údajů v absolutním pořadí – pochopitelně za okresy Praha a Brno-město.

Tedy třetí nejvyšším počtem obyvatel, sňatků, rozvodů, živě narozených a bohužel i zemřelých dětí, snad jen výše důchodů je zde až jedenáctá nejvyšší. Jací jsou lidé v našem kraji a v čem dalším se liší od typických Čechů a Češek? Další zajímavosti a podrobnosti k tomuto tématu najdete v pondělním vydání Deníku.