„Město pro zlepšení ovzduší nic nedělá" nebo „V Ostravě se zase nedá dýchat, a nikdo to neřeší". To jsou jedny z mírnějších názorů, které se objevují v internetových diskusích pod články o znečištěném ovzduší na Ostravsku.
Když ale mají lidé přijít svůj názor vyjádřit veřejně a mohou vedení města sdělit, co si myslí, většina tuto možnost nevyužije. Podobné to bylo také v úterý vpodvečer v Divadle loutek, kde se konala debata o ovzduší pořádaná městem. Diskutovat s primátorem Ostravy Petrem Kajnarem, jeho náměstkem Daliborem Madejem a odborníky ze zdravotního či hydrometeorologického ústavu přišla jen hrstka lidí. A velkou část tvořili zaměstnanci magistrátu a zástupci občanských iniciativ, kteří se o ovzduší zajímají. „Tady ty tři řady, to jsou všechno moji kolegové z magistrátu," řekl Deníku pod slibem anonymity jeden z návštěvníků.
Než se lidé dostali ke slovu, poslechli si přednášky, co město pro ovzduší dělá, nebo o navazování spolupráce s Polskem. Mnozí ani na diskusi čekat nevydrželi a odešli už v průběhu prezentací.
Složité a zmatené
„Moc tomu nerozumím. Ty informace se mi zdají příliš složité a navíc dost zmatené," řekla paní Eva. Pochází z Radvanic a přišla sem zjistit, co nového má město v plánu a jak chce Ostravany špatného ovzduší zbavit. „Nic nového než to, co znám z médií, jsem se nedozvěděla," hodnotila akci.
Rozporuplné reakce měli na debatu pořádanou městem také zástupci občanských sdružení, která bojují za lepší ovzduší.
„Příliš se nám nezdála struktura akce. Nebylo moc prostoru pro diskusi a počáteční přednášky byly příliš dlouhé, takže řada lidí v průběhu odcházela," zhodnotila Kamila Plocková z Čistého nebe. Právě tato organizace loni podobné debaty zaměřené na problematiku životního prostředí pořádala a byly poměrně navštěvované.
Jedním z důvodů, proč lidé o debatu pořádanou městem neměli zájem, může být podle Plockové i to, že se neustále probírají stejná témata. „Je to hodně obecné. Myslím si, že kdyby to bylo zaměřeno jen na jeden konkrétní problém, například lokální topeniště či spolupráci s Polskem, že by to pro lidi mělo větší přínos," míní projektová manažerka Čistého nebe.
Beseda, kterou pořádá Ostrava, by se v Loutkovém divadle měla konat zhruba každé dva měsíce.
„Témata by se měla měnit a rádi bychom, aby šlo o kontroverznější věci, které v lidech vzbuzují chuť diskutovat," uvedl Michal Bayer, mluvčí ostravského magistrátu.
Formou těchto akcí chtějí dát lidem možnost vyjádřit se a komunikovat s vedením Ostravy. „Je už pouze na nich, zda tuto možnost využijí, nebo ne," uzavřel Michal Bayer.