Jak se vůbec pracuje dělníkům na mostě? Jak vnímají reakce místních? Na co si musejí dávat pozor? Deník se v sobotu a neděli vydal na stavbu.

Sbíječky v akci

„Dneska jsme začali dříve, tak kolem půl šesté. Chvilku jsme ale trnuli hrůzou, aby na nás někdo kvůli hluku nezavolal strážníky nebo policisty. Udělali jsme to kvůli horku. Kdo někdy pracoval na stavbě ve více než třicetistupňovém vedru, tak ví, o čem mluvím,“ dozvídáme se v sobotu dopoledne od jednoho z mužů, který vzal na sebe roli zástupce party. Jak dodává jeho kolega, dělat v pravé poledne se sbíječkou je opravdové peklo. Navíc když boční strana mostu a horní část jsou obehnány ochrannou fólií.

„Hadice od sbíječek jsou neskutečně horké. Dokonce na chvíli vypnul kompresor, asi byl přehřátý,“ přibližuje situaci neoficiální mluvčí skupiny. Dělníci dobře vědí, že jsou pod drobnohledem místních, kterým oprava komplikuje život. „Děláme jen svou práci,“ krčí rameny.

Na pozoru

Jak dále zdůrazňují, dělníci musejí být na stavbě velmi opatrní. Po mostě mohou kyvadlově projet pouze autobusy a složky integrovaného záchranného systému.

„Ten pruh není moc široký. Když děláme u jeho okraje, musíme být ve střehu. Už se dokonce stalo, že se autobus otřel o loket kolegy. Řidič hned zastavil a ptal se, jestli je v pořádku. Naštěstí byl. Další autobusák o lešení urval zrcátko. Fakt je to o hubu,“ říká dělník.

Bez respektu

Stavbařům také vadí projíždějící osobní auta, která na mostě nemají co dělat. „Víme, že je policajti za mostem nahánějí a pokutují, ale nejsou tady pořád. Těch, kteří zákaz nerespektují a rychle se snaží projet, je opravdu hodně. Každé auto představuje riziko,“ uzavírá mluvčí party s tím, že v současné době se během víkendů pracuje v sobotu, v neděli je volno. To se potvrzuje při naší nedělní návštěvě. Další směna začíná v pondělí ráno…

close Oprava historického uzavřeného mostu přes řeku Odru u Outlet Arény Moravia. 19. června 2021 v Ostravě. info Zdroj: Deník/Lukáš Ston zoom_in Oprava historického uzavřeného mostu přes řeku Odru u Outlet Arény Moravia. 19. června 2021 v Ostravě.

Co na to ŘSD?

O vyjádření ohledně prací během víkendů, svátků, odpoledních či nočních směn jsme požádali zástupce Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

„Stavební firma je zavázaná harmonogramem, který předložila v rámci soutěže, kdy doba opravy byla jedním z hodnotících kritérií. Vítězná firma předložila harmonogram s nejkratší dobou opravy a je již na dané stavební firmě, jak dlouho bude denně na stavbě, případně zdali využije svátků a víkendů. Zároveň sdělujeme, že provádění prací v noci je nepravděpodobné, kvůli blízké občanské zástavbě, kdy by mohlo docházet k nesplnění hlukových limitů v noci, tedy k rušení nočního klidu. Závěrem také sdělujeme, že provádění nátěrů ocelové konstrukce v noci je choulostivé na teplotu a tvorbu rosy, kdy by mohlo docházet k jeho degradaci a nedodržení kvality protikorozní ochrany,“ sdělil Deníku Miroslav Mazal z ŘSD.