Dosloužila a k dalšímu provozu není potřeba, společnost Veolia se proto rozhodla ji zbourat.

„Z důvodu ochrany funkčních chladicích věží a blízkosti horkovodu a dálnice nebylo možno realizovat odstřel, proto byla zvolena strojní demolice postupným rozebíráním s pomocí výškového jeřábu 350 tun a bagru s upraveným podvozkem pro stabilizaci na stěně věže," uvedla k aktuální situaci mluvčí společnosti Veolia Jana Dronská. 

Historie elektrárny se začala psát v polovině 20. století. Dokončena byla v roce 1939. Ve své době šlo o největší a nejmodernější parní elektrárna v zemi. Za projektem, jak uvádí web Ostravské památky, stála společná práce Správy třebovické elektrárny, Vítkovických železáren a Škodových závodů.

Elektrárna Třebovice. Ilustrační foto.
Ostravské Třebovice: malebná zákoutí a bohatá historie skrytá pod elektrárnou

Dnešní demolice souvisí s celkovou proměnou ostravské elektrárny. V místě zbourané chladicí věže je plánováno zakončení přívodu nového plynovodu o vysokém tlaku a vybudování redukční/regulační stanice zemního plynu.

„Bourání chladicí věže souvisí s modernizací a transformací Elektrárny Třebovice. Jde o jeden z kroků na cestě odchodu od spalování uhlí. V roce 2022 tam byla instalována nová turbína TG17, která je protitlaká, má mnohem větší účinnost a tím kleslo množství chladící vody pro chladicí okruh turbín. Pro výrobu tepla a elektřiny, resp. pro odvod odpadního tepla z kondenzačních turbogenerátorů v elektrárně, jsou dvě stávající chladicí věže dostatečné," vysvětlila dále Jana Dronská s tím, že třetí věž sloužila v poslední době už jen jako záloha.

Podívejte se, jak to vypadá uvnitř třebovické elektrárny:

Likvidace chladící věže

Likvidovaná chladicí věž byla postavena v roce 1953, je vysoká 60 metrů, u země má průměr 40 metrů a je z železobetonu, kterého je odhadem 4000 tun. Je postavena jako rotační hyperboloid s proměnnou tloušťkou stěny od 35 cm (dole) do 14 cm (nahoře).

Tomáš Volovský z třebovické elektrárny.
Chladírenské věže třebovické elektrárny jsou součástí jeho života. Už 30 let

Zavěšený pracovní stroj odebírá části železobetonové skořepiny a shazuje je dovnitř věže. Před samotným zahájením demolice chladicí věže proběhlo zaslepení přívodu vody a likvidace vnitřní vestavby chladicí věže.

Materiál ze zbourané věže bude vytříděn, zrecyklován a použit zpětně k zasypání betonové vany a srovnání terénu. Bourání by mělo být hotové do konce roku. Navazující úklid a úprava terénu potrvá do března.

Odstřel ostravského komínu Strakáč, 3. srpna 2019 v Ostravě.
Dominanta Vítkovic šla k zemi. Strakáčův konec byl rychlý

Takto vypadal trénink záložáků v elektrárně v březnu 2020:

Z HISTORIE 

Třebovická elektrárna byla vyprojektována již ve 20. letech 20. století, ale k zahájení výstavby došlo později. O jejím umístění v Třebovicích rozhodla blízkost uhelných dolů, dostupná voda z řeky Opavy i dostatečný prostor pro případné rozšiřování.

V roce 1920 byla založena společnost Moravskoslezské elektrárny (MSE) se sídlem v Moravské Ostravě s původním akciovým kapitálem 15 mil. Kčs. Tato společnost měla na starost obvod župy moravskoslezské, tedy skoro celé Opavsko, Těšínsko a východní Moravu až po Radhošť a Bělotín. Zásobovací oblast MSE tvořilo území o rozloze 4560 km2, ve kterém bylo 28 soudních okresů a celkem 845 000 obyvateli. Podílníky společnosti byly společně stát ze 60 procent a ze 40 procent soukromý kapitál.

Výstavba elektrárny začala v roce 1931. Vedle budov byla postavena venkovní nekrytá rozvodna, odkud vycházela dvě dálková vedení směrem na Přerov a Žilinu. Náklady na výstavbu dosáhly částky zhruba 80 milionu Kčs.

Třebovická elektrárna byla spuštěna dne 1. července 1933. Po spuštění provozu se jednalo o nejsilnější vysokotlakou elektrickou ústřednu na světě, největší elektrárnu na Moravě a zároveň nejmodernější ve střední Evropě. První etapa výstavby byla dokončena v roce 1939, elektrárna měla tehdy výkon 65 MW – více o její historii se dočtete zde.


*Zdroj: Historickaostrava.cz