„Je to demonstrace proti vládnímu konsolidačnímu balíčku,“ uvedl předseda OS KOVO Roman Ďurčo. Jedním z hlavních bodů, proti kterému odbory protestují, je nesouhlas s prodloužením věku odchodu do důchodu.

„Nechceme umírat v práci,“ uvedl Ďurčo, který zmínil i zrušení daňového zvýhodnění zaměstnaneckých benefitů. „Chceme spokojené zaměstnance,“ doplnil Ďurčo, podle něhož je třeba se bavit o celém balíčku opatření a jeho změnách.

Sledujte pravidelné debaty Deníku se šéfem hnutí ANO: Co na to Babiš?
VIDEO: Levičáci. Promigranští fanatici. Babiš se pustil do Pirátů i Rakušana

Jak Deníku řekl, touto i dalšími demonstracemi chtějí odbory přimět vládu k jednání. „Nejvíce nám vadí, že vláda nevede sociální dialog,“ prohlásil Ďurčo. 

K TÉMATU: Protesty ve Zlíně

Protestovalo se i ve Zlíně, kde se lidé sešli u krajské nemocnice. Odtud se vydali na pochod směrem na náměstí Míru. Protestující nesli transparenty s nápisy "Dost bylo chudoby, chceme slušné životy", "Chceme svítit, chceme topit, to se musíš vládo vzchopit", "Šetřit ano, škrtat ne!" či "Chceme dostupné veřejné zdravotnictví". Lidé měli na oblečení připevněnou nálepku Podporujeme stávkovou pohotovost!, někteří nesli české vlajky a pískali na píšťalky.

Už minulý týden se konal hodinový protestní pochod desítek odborářů ve Strakonicích. Další protestní mítink chystají odbory na čtvrtek v Praze. Pokud odboráři se svými návrhy na úpravu balíčku u vlády neuspějí, plánují další protest na září. Podle odborářů z ČMKOS míří vládní konsolidační záměry proti zaměstnancům a důchodcům. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ale už dříve uvedl, že kabinet žádné zásadní změny v balíčku nechystá. Vláda by měla soubor desítek novel projednávat 28. června, poté ho pošle do Sněmovny.

*Zdroj: ČTK