„Požádal jsem je, aby odešli. Už předevčírem,“ konstatoval majitel činžáku, kde Honorární konzulát Ruské federace v čele s bývalým ostravským primátorem Alešem Zedníkem působil od dubna roku 2008.

Vlastník domu nehodlal záležitost dále komentovat. Doplnil jen, že si museli sundat vlajku a odmontovat cedule.

Hejtman Ivo Vondrák při rozhovoru pro Deník, srpen 2020.
Hejtman MS kraje Vondrák k Ukrajině: Řešíme pomoc pro partnerské oblasti

Další demonstrace na podporu Ukrajiny, jak avizoval na sociálních sítích i primátor Ostravy Tomáš Macura, je svolána dnes v 18.30 před Novou radnici na Prokešovo náměstí v Ostravě.

„Dobrá zpráva! Ještě, aby se pan Zedník vzdal své funkce a celý konzulát představující rozpínavost Ruska zmizel z našeho města,“ poznamenal mladý muž patřící k organizátorům manifestace. Ti se svolávali na sociálních sítích a byli mezi nimi i fandové fotbalového klubu SFC Opava – s barvami, jako jsou ty ukrajinské.

„Běž domů, Ivane!“ stálo rovněž na žlutomodrém podkladu heslo v Česku dobře známé do dob okupace země vojsky komunistického paktu v čele s Ruskem (Sovětským svazem) v roce 1968. Vyjádřit podporu Ukrajině přišlo okolo desíti lidí. Za rohem v Kratochvílově ulici vyvěsili ukrajinskou vlajku na zdejší budově Charity.

Výbuch v Kyjevě.
Cílem ruského útoku na Ukrajině se stalo i letiště u partnerského města Krnova

Ruský konzulát fungoval v Ostravě vždy v pondělky. Co bude dál, nastínil jeho představitel Zedník: „Vzhledem k výsledkům zasedání bezpečnostní rady a sdělení, že budou zavřeny všechny konzuláty Ruské federace na území České republiky, čekáme na rozhodnutí ministerstva. Tím se věc vyřešila shora. A pokud k tomu nedojde, setkám se s panem domácím a budeme to řešit zdola.“

Úřadování komentoval Zedník následovně: „V tuhle chvíli je moje náplň jeden den v týdnu, jelikož dnes už není objem práce takový, jaký býval. V pondělí zde tedy přijdu, vyberu schránku, podívám se na maily…“

Honorární ruský konzul Aleš Zedník z ruského konzulátu v Ostravě.
Demonstrace před ruským konzulátem v Ostravě. Konzul Zedník nechce výtržnosti

Když si podle něj domácí nehodlá přát další působení ruského konzulátu, bude toto rozhodnutí respektovat.