Demonstranti se přes zákaz stejně nakonec sešli u budovy bývalého vedení OKD. Zástupce radikálů začal krátce po čtrnácté hodině číst svůj projev, ten byl ale přehlušen hlasitým děním na nedalekém Prokešově náměstí, kde probíhal den otevřených dveří ostravské Nové radnice.
Policisté záhy demonstranty vyzvali, aby shromáždění u budovy bývalého sídla OKD rozpustili, protože v tomto místě nebylo povoleno. Dav se pak vydal do Komenského sadů, kde centrální ostravský obvod shromáždění povolil. Cestou dav nejčastěji skandoval „Čechy Čechům" a „Cikány tu nechceme". V Komenského sadech se demonstranti zastavili, ale jen na krátký okamžik, to aby organizátoři akci oficiálně ukončili.
Pochod na Přívoz
Pak pokračovali v pochodu směrem do Přívozu, kde žije značná část Romů. Z průvodu už v té době začaly častěji létat světlice a dělbuchy. Demonstranti házeli na policisty i kameny. Střetům s Romy ale policisté nakonec zabránili. Hlavně díky zásahu těžkooděnců, kteří demonstranty rozdělili do několika skupin. Místy byla ale situace docela nepřehledná. Raritou byl pak počin obyvatele jednoho z okolních domů, který se demonstrantům z okna pokusil podat tyč. „Vy pane v tom okně. Vidíme vás. Nedávejte jim zbraně," vyzval jeden z policistů tlampačem obyvatele bytu v přízemí.
Nejpočetnější skupinu demonstrantů těžkooděnci poté obklíčili a účastníky pochodu po jednom legitimovali. Demonstrace skončila krátce po šestnácté hodině.
Situace ale nebyla tentokrát tak dramatická jako při nedávných demonstracích, které se v Ostravě konaly. Moravskoslezský policejní ředitel Tomáš Kužel po zásahu uvedl, že podle policejních odhadů se na akci mělo původně sejít 400 až 500 lidí.
Policie: Jsou to jen výtržníci
„Mám pocit, že dneska byli sami překvapeni, že jich bylo tak málo. Nakonec se sešlo zhruba 200 až 250 agresivnějších jedinců," řekl policejní ředitel Tomáš Kužel. Upřesnil také, že policie nasadila zhruba 250 mužů včetně pracovníků cizinecké a dopravní policie. Ráz ostravských demonstrací je podle Kužela podobný, ale výtržnosti byly tentokrát nepoměrně slabší.
„Nejsou to žádné proklamace politických názorů nebo nějaká sociální hesla, je to výtržnictví, je to skupina lidí, kteří se dopouštějí násilností vůči jiné skupině lidí nebo vůči úřední osobě, to znamená policistům," doplnil Tomáš Kužel.
Ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková včera upřesnila, že někteří podezřelí byli opět maskováni. Na osobní svobodě bylo omezeno celkem patnáct osob ve věku od patnácti do jedenačtyřiceti let (převažoval věk kolem dvaceti let, byli mezi nimi i tři mladiství). Jedenáct zajištěných osob je podezřelých z přestupků, nejčastěji neuposlechli výzev zakročujících policistů, byli maskováni.
Policie obvinila čtyři osoby
Už čtyři účastníky sobotní demonstrace policisté obvinili z trestných činů násilí proti úřední osobě či výtržnictví. Informovala o tom ostravská policejní mluvčí Gabriela Holčáková. Mezi obviněnými je i 18letá studentka, která měla na policisty házet pyrotechniku. Policisté u ní našli také takzvaný boxer. U této obviněné byl podán návrh na vzetí obviněné do vazby. Obviněn byl i její bratr. Oba se podle mluvčí k činu doznali.
Až dvanáct let vězení pak hrozí dalšímu obviněnému, který chtěl z místa uniknout a přitom se snažil uhodit policistu igelitovou taškou, ve které byly dva kameny.