„Přítel se po té ráně podíval z okna a viděl oheň, venku na chodbě běhali lidi a křičeli, že hoří,“ popisuje Petra časné úterní ranní probuzení. Po němž berou děti a mizí do bezpečí ven. V tom spěchu sice zkoušejí na jedenáctiletou kočku jménem Čikita volat, ale ta kdoví, kde je…

Situace ve starší části ostravského sídliště Hrabůvka po ranním výbuchu v jednom z bytů v Provaznické ulici ve středu po poledni.
Podnájemník v Ostravě vyletěl do vzduchu. Zachránil nás covid! říká sousedka

„Nebyl čas! Všude kouř a tma, nešlo světlo,“ pokračuje nájemnice z předposledního patra paneláku s patnácti byty. Jejich obyvatelé se kvůli sedmatřicetiletému sousedovi z jedničky domů vrátit hned tak nebudou moci. Statik povoluje další vstupy jen vyšetřovatelům od policie a hasičů.

Panelový dům na ulici Provaznická den po explozi, 25. února 2021 v Ostravě.Panelový dům na ulici Provaznická den po explozi, 25. února 2021 v Ostravě.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Kluk byl v pohodě

„Odpoledne v úterý jsme se tam mohli na chvíli vrátit, odnesli jsme s nejnutnějšími věcmi i terárium,“ uvádí Petra k záchraně samečka agamy, kterému říkají prostě Kluk. Rodina je jedna z mála mladých v domě (většina nájemníků jsou senioři) a byt zničený nemá. Tedy, až na vstupní dveře.

„Chybí nám však Čikita, člen rodiny,“ vyzývá mladá žena o pomoc. Kočička se podle ní vylekala a někde zalezla. Je ostatně plachá a celý život navyklá na jen na podmínky v bytě. Její fotografie už visí po Hrabůvce a objevují se i na sociální síti. U adresy Provaznická 609 čeká přepravka.

Exploze bytu v domě v Ostravě-Hrabůvce.
Exploze bytu v Ostravě-Hrabůvce. Šlo o varnu drog? Prchal odsud muž v trenkách

„Dala ji tam paní Jana z vedlejšího domu,“ vysvětluje Petra. Právě od ochotné ženy poskytující pomoc jsou i letáky. Postižená rodina je v náhradním ubytování bez přístupu k počítači a tiskárně. Prosí, veřejnost, aby na chlupatou mourovatou Čikitu upozornili na m 737 662 510.

„Kdy se budeme moci vrátit domů, to netušíme,“ konstatuje mladá žena ze sídliště Hrabůvka. V jejím bydlišti se stále činí kriminalisté i technici; explozi vyšetřují jako obecné ohrožení z nedbalosti. Den poté policie hovoří o více verzích: Od závady po výbuch „neznámé chemické látky“.

Panelový dům na ulici Provaznická den po explozi, 25. února 2021 v Ostravě.Panelový dům na ulici Provaznická den po explozi, 25. února 2021 v Ostravě.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

„My ho neznali, moc ho nevídali,“ poznamenává Petra k sousedovi z jedničky. Jenž bojuje na popáleninové jednotce intenzivní péče v porubské fakultní nemocnici o život. Záchranáři po události ošetřují ještě pět lidí ve věku od 60 do 86 let (jednoho nadýchaného kouře vezou do špitálu).

Děti si vyzkoušely udělat si test ze slin samy.
Děti ve školách v kraji si samy dělaly testy. Výsledky jsou velmi dobré

K TÉMATU

Okolí chce pomáhat!

Jana z Horní ulice patří k těm, jimž není osud rodin z Provaznické 609 lhostejný. „Byla jsem tam hned po požáru, nabízela jsem, že u mne mohou zůstat někteří s dětmi,“ vysvětluje. Momentálně se činí alespoň v úsilí vypátrat kočičku Čikitu (aby za ní děti neplakaly, jak zdůrazňuje). Je každopádně schopná uspořádat sbírku oblečení či jídla pro postižené z výbuchem poškozeného domu. „I sousedé se už ptali, jestli někdo něco nepotřebuje? My tady v okolí čekáme na informace, chceme pomoci!“ dodává Jana.