Největší společenská a kulturní akce pořádaná tímto obvodem byla letos výjimečná. Čeští hokejisté během odpoledních hodin postoupili přes Švédsko do finále mistrovství světa (nakonec ho vyhráli) a tím pádem bylo na hradě ještě veseleji.

Úderem desáté hodiny přivítalo vedení městského obvodu z pódia příchozí. „Jsem velmi rád, že si lidé našli na hrad cestu v takovém množství. Na Den Slezské se vždy těším celý rok, a je opravdu na co. Vždy se snažíme spolu s kolegy vytvořit co nejlákavější program,“ řekl starosta Richard Vereš.

Moravskoslezský kraj a Město Ostrava pomohou Ostravské univerzitě s výstavbou studentských kolejí.
Město i kraj pomohou Ostravské univerzitě s výstavbou nových studentských kolejí

A že program letos lákavý opravdu byl, potvrzuje údaj, že si během celého dne našlo cestu do hradního areálu na 6 tisíc návštěvníků.

Ty na úvod pozdravil i místostarosta Roman Goryczka. „Děkuji tisíckrát všem sponzorům, kteří náš Den Slezské každoročně podporují. Bez nich bychom tak velkou akci konat vůbec nemohli. A už vůbec ne bezplatně,“ připomenul místostarosta.

Dopoledne pak patřilo na velkém pódiu dětem, žákům i žačkám mateřských a základních škol městského obvodu. Ti už několik měsíců pilovali nejrůznější nápaditá vystoupení, za která sklízeli oprávněný aplaus nejenom rodičů. O diváky rozhodně nouzi neměli.

Hostem podcastu Deníku Ostravské ozvěny byl Petr Veselka, starosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Podcast moderuje Martina Klíšťová, 14. května 2024.
Petr Veselka: Kdo vyřeší parkování, dostane Nobelovu cenu a bude čestným občanem

Program Dne Slezské je koncipován především jako rodinný, proto jeho hlavní část patřila dětem. Velké popularitě se těšily hry v cirkusovém šapitó, zóna Harryho Pottera, bublinkový workshop nebo Wikiho show s Mimoni.

Prakticky bez zastavení se před hradem točily kolotoče, obzvláště tatínkové mířili do střelnic, hrály se deskové hry. Svoji práci představovala Policie ČR i OZO Ostrava. Na pódiu zatím hrály skupiny a interpreti jako Legendy se vrací, Petr Kotvald, Sebastian nebo slovenský rapper Ego. To vše doplněno taneční skupinou FunkyBeat a hlavně také fanzónou v útrobách hradu, kde mohli příchozí na obrazovce sledovat vynikající výkony českých hokejových reprezentantů.