Poznáte je zaručeně podle prapodivné chůze, kterou někteří ze stoupenců britské komediální skupiny Monty Python doplní ještě o kufřík, buřinku a oblek. Sedmý leden je totiž mezi stoupenci kultovního seriálu znám jako mezinárodní den švihlé chůze.

„Scénka z Monty Pythonova létajícího cirkusu, ve které John Cleese s buřinkou na hlavě a aktovkou v ruce jezdeckým krokem pochoduje na ministerstvo švihlé chůze, si ihned po prvním odvysílání našla tisíce obdivovatelů. Nezaměnitelný styl ministra, který vysvětluje panu Puteyovi, že jeho chůze není dost švihlá na to, aby získal státní grant na její rozvoj, se vepsala do historie kinematografie," popisuje za organizátory kořeny ostravské akce Švihlá chůze Ostravou!!! Lukáš Král. Nejedná se tak jen o ostravský nebo český výstřelek, ale celosvětový fenomén.

„V Británii se švihlá chůze stala fenoménem již v sedmdesátých letech. Odtud se ale brzy roznesla do celého světa. Své fanoušky si Monty Pythoni a jejich silly walk získali i v Česku. A nyní se můžete připojit i vy na prvním ročníku Švihlé chůze Ostravou!!!," láká Lukáš Král.

Vítáni jsou zejména ti, kteří přijdou v obleku s buřinkou a aktovkou, ale i běžně oblečení účastníci pochodu. Hlavní je mít pořádně švihlý styl chůze. „Můžete použít svou vlastní originální nebo se naučit švihlou chůzi ze slavného skeče. Akce má hlavně pobavit jak účastníka, tak i náhodné kolemjdoucí," dodává organizátor akce.

Akci bude moderovat ostravský herec Josef Kaluža, známý nejen z inscenací Komorní scény Aréna, ale v poslední době i ze satirického seriálu České televize Pečený sněhulák, který se vyznačuje podobně specifickým druhem humoru jako slavní Monti Pythoni.

Několik ročníků oslav mezinárodního dne švihlé chůze už mají za sebou například nadšenci z Brna, kde se posledního ročníku zúčastnila přibližně stovka „švihlíků".