Stará Bělá slaví! Jak jinak dát zapomenout na covidové útrapy než veselím u příležitosti oslav 750 let od první písemné zmínky o obci, která se nachází v listině olomouckého biskupa Bruna z roku 1272.

Nyní, v roce 2022, se bude o Staré Bělé psát jako o místu desátého setkání obcí, které mají ve svém názvu slovo Bělá, ale také o velkých oslavách, které podtrhne koncert Petra Bendeho. Hlavním dnem oslav bude sobota 11. června.

Restaurace Sokolovna, Stará Bělá, březen 2022.
V Sokolovně ve Staré Bělé mají nové menu. Naopak pivo zde teče už 50 let stejné

„Začne to slavnostním průvodem obcí na prostranství za mateřskou školou, kde bude celodenní stánkový prodej a kulturní program,“ láká starosta Mojmír Krejčíček.

Bělá, kam se podíváš

Závěr bude patřit Petru Bendemu, který byl mezi prvními oslovenými zpěváky. „Největší problém je u umělců červnový termín, kdy se rozjíždějí hudební akce a festivaly, ale jednání s ním byla velmi příjemná a korektní,“ těší starostu atraktivní úlovek pro starobělské oslavy. Městská část zvažovala a kontaktovala především umělce se vztahem k regionu, ale také ty, kteří byli v jejích finančních možnostech.

Deník v ulicích Bělského Lesa.
Ostravská čtvrť Bělský Les: vnitrobloky s trochou nadsázky připomínají New York

Oslavy jubilea budou zároveň součástí třídenního setkání obcí, jež mají v názvu slovo Bělá. „Mělo by přijet zhruba jedenáct ‚delegací‘ z celé republiky. Dorazí v pátek a zůstanou až do neděle,“ říká Mojmír Krejčíček na adresu hostů z Bělé pod Bezdězem, Bělé nad Radbuzou, České Bělé, Bělé pod Pradědem, Rohovládovy Bělé či třeba Horní i Dolní Bělé. Nápad pravidelných setkání těchto obcí, letos už desátého, se zrodil v Bělé pod Bezdězem, kde se také konalo první setkání.

Kdo chce, jede!

„My dnes nejsme samostatná obec, ale městský obvod, takže nás zpočátku nepoptávali, ale postupem času jsme o tuto příjemnou ‚družbu‘ projevili zájem a před třemi lety nás Bělé přijaly mezi sebe,“ těší starostu Krejčíčka. Jde podle něj o recesistická setkání, jejichž cílem je, aby se obce vzájemně poznaly, pobavily a zjistily, kde co mají a jak se tam žije.

Nejen volby, ale i referendum, tak to vypadá v Ostravě-Staré Bělé, kde lidé nechtějí nové maloobchodní centrum.
Nechceme to tady! shodli se ve Staré Bělé. Starosta tak jednoznačné NE nečekal

‚Delegace‘ vysílaná na setkání Bělých mívají podobu od dvou do zhruba třiceti lidí, jsou to občané, kteří se chtějí zúčastnit – hasiči, zájmové spolky, pracovníci úřadu… Kdo chce, jede. Předešlých zájezdních setkání se Stará Bělá účastnila v počtu asi deseti až patnácti lidí. „Doufejme, že tentokrát bude naše delegace čtyřtisícová,“ směje se starosta Krejčíček před setkáním Bělých na domácí půdě a odkazuje na počet místních obyvatel.

Přidá se i Nová Bělá?

Pozvání na setkání od něj dostali i „sousedé“ z Ostravy-Nové Bělé. „Kontaktoval nás přímo pan starosta, že se u nich toto setkání uskuteční. Povědomí o něm krátce máme, ale ještě jsme se ho neúčastnili, na pořadu dne byly jiné záležitosti a poslední roky i problémy. Nyní budeme mít možnost vyzkoušet si to a poté se rozhodneme, jestli pro nás pravidelná setkání mohou mít přínos,“ vysvětluje starosta Nové Bělé Lumír Bahr z potenciální další Bělé, která se dalších setkání může účastnit.

Vrchní soud v Olomouci
Žárlivý senior vraždil v Bělském lese. Soud mu naměřil patnáct let

„Dříve bylo Bělých coby samostatných obcí po republice přes dvacet, ale některé zanikly, jiné se přidružily ke statutárním městům. Samostatných jich je dnes něco přes deset,“ dělí se Mojmír Krejčíček o informace, které v uplynulých letech sám vstřebával.