Stížnosti obyvatel Vratimova na hromady paliva z lagun Ostramo neberou už několik měsíců konce.

„Lidé si chodí neustále stěžovat a ptají se, co se děje. Obrátili jsme se na všechny orgány ochrany životního prostředí a nikdo nám stále nedokáže pomoci. Je to protizákonné, skladovat takový materiál uprostřed města. Nikomu, až na nás, to ale zdá se vrásky nedělá,“ zlobí se starostka Dagmar Hrudová.

Lidé už dokonce začali sepisovat petici, která míří na Ministerstvo životního prostředí. „Jsme zoufalí. Začalo být teplo a prach z té hromady se víří celým městem. Navíc je tady nesnesitelný zápach,“ míní Vratimovští.

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) ale celou situaci vidí jinak. „Jak samotné Ministerstvo životního prostředí, tak i jeho kontrolní orgán, kterým je Česká inspekce životního prostředí, se problémem zabývají a jednají se starostkou Vratimova i s firmami, které materiál ostravských lagun zpracovávají,“ konstatovala mluvčí MŽP Michaela Jendeková.

Množství skladněného paliva se dajně zmenšuje

Dále dodala, že ve Vratimově probíhají v pravidelných zhruba týdenních intervalech kontroly.

„Už dnes můžeme říct, že činnost prováděná v areálu bývalých papíren je prováděna nezávisle na projektu sanace "lagun Ostramo", popřípadě v rozporu s ním,“ sdělila mluvčí.

Jak dále dodala uskladněné materiály mohou způsobit následnou kontaminaci jednotlivých složek životního prostředí, dle zatím zjištěných okolností však přímá zdravotní rizika nehrozí

Podle vyjádření MŽP se množství uskladněného paliva oproti lednu zmenšilo téměř o polovinu.

S tím ale obyvatelé nesouhlasí. „Není to pravda. Ty kupy jsou snad ještě větší, než předtím. Stále se tam dovážejí nové a vůbec to nevypadá, že by to tam utichalo,“ říkají lidé.

Firma Simul Trust mlčí

Stavební úřad ve Vratimově vydal společnosti, která užívá areál jako překladiště paliva, výzvu, aby plochu vyklidila.

„Uložili jsme firmě, aby palivo začala okamžitě odvážet. To se ale neděje. Místo toho se pořád naváží nové a na volné ploše se místí s dalším materiálem. Nejpozději do konce června musí firma uvést plochu do původního stavu,“ řekla starostka Hrudová.

Palivo ve Vratimově skladuje místní firma Simul Trust. Deníku se s jejími zástupci opakovaně nepodařilo spojit. Neodpověděli ani na dotazy, které jim redakce už dříve zaslala e-mailem.