Předchozí
1 z 11
Další

Navigace ano, ale…

V lednu policisté vyšetřovali nezvyklou nehodu. Navigaci příliš důvěřovala mladá řidička (21 let), která u Dolních Vítkovic v Ostravě poslechla doporučení navigace a odbočila. Než se nadála, jela po kolejišti. Ze situace byla tak vyděšená, že pokračovala až do okamžiku, dokud se auto nezaseklo. Za tu dobu urazila přibližně třicet metrů. Na místě zasahovali policisté. Dechová zkouška byla negativní. Otřesená žena ochráncům zákona řekla, že pouze poslouchala, co jí navigace řekla. Nehoda byla na místě vyřešena blokovou pokutou, Policisté řidičce doporučili, aby se příště nespoléhala pouze na navigaci.

Auto skončilo v tramvajovém kolejišti.Zdroj: Policie ČR

Jen několik hodin předtím se něco podobného stalo třiašedesátiletému muži ve vozidle Renault Thalia. Také on v Ostravě odbočil, kam neměl. Večer v městské části Ostrava-Jih skončil v kolejišti. Zda u této nehody sehrála nějakou roli navigace, není jasné.

S navigací autem i po železniční trati

Navigace se však podepsala na jiné nehodě, která v lednu zastavila dopravu na železniční trati z Krnova do Jeseníku. Ta vede přes polské Głuchołazy. A právě tam se odehrál nečekaný incident. Chyba navigace navedla řidičku osobního vozu při odbočení do kolejiště, po kterém jela sto metrů. Doprava na trati musela být po dobu vyprošťování auta zastavena.

Vlak v Glucholazech,
Zmatená řidička ujela na trati Krnov - Jeseník sto metrů po kolejích

Vlasaté auto s dlouhými řasami a rudými rty

Bruneta s plnými rty a dlouhými řasami v ulicích Ostravy přitahovala v březnu pozornost kolemjdoucích. Řeč ale není o ženě. Fotografie netradičního automobilu s bujnou kšticí budila zájem i na sociálních sítích. Proč vůz vypadá zrovna takto? To zjišťoval Deník přímo u spoluorganizátora akce Gumbalkan, kterému další výstřední auto patří. 

Netradičně vypadající auto pořadatelů akce Gumbalkan, 2. března 2023, Ostrava.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

„Baví nás upravovat auta a bavit lidi,“ vysvětlil jeden ze dvou organizátorů automobilové akce Gumbalkan, Richard Nemeth. Pro své příznivce má s kolegou Stefanem Stefanovem každý rok připravenou zimní a letní edici roadtripu do Rumunska a zpět. Loni pro svou akci vymysleli auto pokryté bílou umělou kožešinou, které vypadalo jako lední medvěd. Letos se rozhodli pro umělé řasy kolem světel, červenou pusu a několik paruk pohromadě.

Auta akce Gumbalkan:

„Paruk jsme spotřebovali přesně 43,“ smál se spoluorganizátor. S inspirací pro své budoucí vozy ale začínají mít problém. „Pomalu nám docházejí nápady. Minulý rok jsme měli medvěda, teď takovou velkou hlavu. Bojím se toho, abychom měli s čím přijít příště,“ řekl s nadsázkou spolumajitel Gumbalkanu.

Ze Straníku byl na chvíli Sraník 

Dodatková cedule s nápisem, v němž je obec uvedená jako Sraník, vyfotila v září 2023 všímavá obyvatelka obce.Zdroj: Deník/Ivan Pavelek

Kouzlo nechtěného dalo v září letošního roku vyniknout pestrosti českého jazyka. Stalo se tak při opravě silnice od Bludovic do Straníka. Obě obce jsou místními částmi Nového Jičína.

Ti, kdo silnici opravovali, umístili před vjezdem do Straníka dopravní značku Zákaz vjezdu s dodatkovou cedulí, na které stálo: „Mimo vozidel stavby a mimo obyatel dolního konce obce Sraník.“ V názvu Straník chybělo písmenko t a ve slově obyvatel pro změnu vypadlo písmeno "V". Cedule se dvěma chybami, z nichž jedna přejmenovala Straník na Sraník, vyvolala hodně pobavených reakcí.

Designový chodník v centru Ostravy budí rozpaky, lidé volí raději trávu

Masarykovo náměstí prošlo v posledních letech několika renovacemi. Jednou z nich je i zelená plocha, kterou křižují betonové plošky. Ty mají posloužit jako designový chodník. Procházející však do podzimu volili vyšlapanou cestičku po trávě, protože jim na chodníku nevycházely kroky. 

Chodník poblíž Masarykovo náměstí, 31. srpna 2023, Ostrava.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Ostravou se to zvláštními chodníky začíná vyjímat. U svinovského nádraží se lidem na černobílém pruhovaném chodníku dělají závratě. „Vždyť tady nevychází kroky. Buď musím dělat malé nebo obrovské,“ říká jeden z procházejících. Kroky na chodníku i podle redaktorů Deníku opravdu nevychází - pokud nejste dítě, nebo dlouhán s velkým krokem. 

Město se rozhodlo designový chodník opravit a dělníci mezi betonové plochy vložili dlažební kostky, které měly zajistit plynulý krok bez zakopnutí. Během jara dojde i k renovaci travnatého povrchu a celá oprava chodníku tak vyjde celkem na 250 tisíc korun. Je však ale otázkou, jak dlouho vyplněné mezery na chodníku vydrží. Už měsíc po opravě totiž některé dlažební kostky schází a je možné, že do jara se bez okopaných špiček chodci neobejdou. 

VIDEO, ANKETA: Nezvyklé chodníky v Ostravě? Vyberte ten nejkurióznější

V pravé poledne, s více než třemi promile, nabourala, co se dalo  

Jedna z nejbizarnějších událostí letošního roku se z pohledu frýdeckomístecké policie udála 11. července v Rychalticích. Dvaatřicetiletá žena ve voze VW Golf Plus vylétla z nájezdu na dálnici D48 a postupně nabourala do směrových sloupů, betonového vyústění kanalizace a pletivového oplocení. V krvi měla přes tři promile alkoholu.

Uklízečka z Ostravy nevědomky asistovala při krádeži. Pak zažila šok

„Kolegové z dálničního oddělení Frýdek-Místek vyjížděli po oznámení, že zde kvůli nepřizpůsobení rychlosti havarovala řidička a je zřejmě pod vlivem alkoholu. Posléze jí naměřili více než tři promile. Žena uvedla, že na oslavě vypila dvě skleničky vína. Na místě jí byl zadržen řidičský průkaz,“ popsala policejní mluvčí Kateřina Kubzová.

Opilá žena utrpěla jen lehčí poranění, naštěstí cestovala sama. Neminul ji postih za ohrožení pod vlivem návykové látky.

Žena se probourala k sousedům. Pokoj je můj, řekla

Velice kuriózní, až neuvěřitelný příběh se odehrál v řadovém domě v Bašce. Žena v podkroví vybourala díru ve zdi a osadila ji dveřmi. Prostor si zabrala a sousedův výlez nahoru zabednila. „Pokoj mi patří,“ zdůvodnila. Soused oplatil stejnou mincí: když bednění rozřezal motorovkou a vylezl nahoru, její nové dveře rozbil.

Tím napáchal škody zase v jejím bytě, protože průlez dveřmi byl zatarasen skříní, která spadla v dětské herně na zem.

Spor o bytový prostor v podkroví. Žena se probourala k sousedům..Spor o bytový prostor v podkroví. Žena se probourala k sousedům..Zdroj: Koláž Deníku/Petr Jiříček, se souhlasem Romana Šnyty

Důvodem jednání jako vystřiženého ze silvestrovských sestřihů je skutečnost, že se obě strany nedokázaly dohodnout na tom, kde je hranice mezi jejich majetkem v podkroví. Žena stávající příčku neuznává, podle ní stojí o metr dál, než by měla. Muž, který svůj byt pronajímá, ani předseda sdružení vlastníků v dané řadovce s ní nesouhlasí.

Spor o bytový prostor v podkroví. Žena se probourala k sousedům..
Neuvěřitelný příběh z Bašky: žena se probourala k sousedům. Pokoj je můj, řekla

A nejen oni. Žena dala celou kauzu k soudu. A ten rozhodl v její neprospěch. Hned dvakrát. Nejprve okresní soud ve Frýdku-Místku, po odvolání se pak i Krajský soud v Ostravě. Kromě toho, že žena musela uhradit náklady na opravu příčku, se s ní soused nadále soudí o ušlý zisk, protože místo 2+1 kvůli ní mohl pronajímat prostor pouze 1+1. Požaduje 80 tisíc korun. Na tom, že je prostor její, žena nadále trvá. Podnikne další ofenzívu?

Nastartované auto

Také občas odcházíte od nastartovaného auta? Třeba do blízkého obchodu nebo domů pro zapomenuté doklady? Po přečtení následujících řádků popisujících případ z Ostravy už to dělat nebudete.

Ostravští policisté řešili v listopadu kuriózní krádež vozidla, jehož majitel si odskočil pro svačinu. Když se během okamžiku vrátil, šokovaně zíral na prázdné místo.

Pronásledování auta:

Zdroj: Policie ČR

„Auto značky VW Golf zaparkoval před obchodem v Ostravě-Porubě. Nechal ho nastartované a odskočil si do prodejny pro svačinu. Toho však využil pachatel a s nastartovaným autem ujel neznámo kam. Policisté dali vozidlo do celostátního pátrání,“ uvedla Eva Michalíková z moravskoslezské policie. Následující den ochránci zákona zaregistrovali v Ostravě-Porubě vozidlo VW Golf, které v jejich databázi figurovalo jako kradené.

Řidič na výzvu k zastavení nereagoval, naopak, sešlápl plynový pedál a zběsilou jízdou se snažil své pronásledovatele setřást. Během cesty vozidlo poškodil. Nakonec odbočil do slepé ulice, která vedla k rampám prodejny. Nehodlal se však vzdát. Vyskočil z vozu a dal se na útěk. Během chvilky ho však policisté dostihli a zadrželi.

V krvi drogy, v ruce smeták

Hodně překvapený byl v prosinci řidič autobusu na lince číslo 48, když v Ostravě-Porubě dojel na konečnou stanici. Narazil na pasažéra, který se s vervou pustil do úklidu vozu. Za nic na světě nechtěl vystoupit, dokud se autobus nebude lesknout jako nový.

Na první pohled bylo jasné, že je pod vlivem drog. Řidiči nakonec mu nezbylo nic jiného, než přivolat strážníky. Operátorovi linky 156 uvedl, že po dojetí na konečnou v autobusu zůstal nějaký muž, který odmítá z vozidla vystoupit a pomocí smetáku se mu snaží uklidit autobus.

Zdroj: se souhlasem MPO

„Ostravští strážníci ihned vyjeli na místo ohlášeného incidentu. Tam zjistili, že inkriminovaný pětatřicetiletý muž je v celostátním pátrání. Jak se dále ukázalo, muž v autobuse netropil žádnou výtržnost, ale hodlal pod vlivem omamných a psychotropních látek, které si aplikoval dopoledne, autobus za každou cenu uklidit. To ho prý napadlo během jízdy autobusem. Proto si vzal smeták a jal se autobus uklízet," sdělil mluvčí strážníků Jindřich Machů.

Muž se sice nedopustil žádného protiprávního jednání, ale jelikož hlídka lustrací zjistila, že je v celostátním pátrání, byl umíněný „uklízeč" následně předán členům Policie České republiky, kteří si jej na místě převzali.

Bronzový Zátopek dostal šálu

Nové centrum Kopřivnice v adventním čase - 6. prosince 2023.Zdroj: Deník/Ivan Pavelek

Důkazem hravosti Čechů, Moravanů a Slezanů je prosincové dění okolo bronzové sochy Emila Zátopka v Kopřivnici. Tu letos nainstalovali ve zrekonstruovaném centru.

Někteří jedinci v mrazivých dnech začali sochu čtyřnásobného olympijského vítěze a kopřivnického rodáka vybavovat oděvními doplňky. Ve středu 6. prosince večer byl bronzový Emil Zátopek omotán okolo krku pletenou šálou, její část měl také na pravé ruce.

Nové centrum Kopřivnice v adventním čase - 6. prosince 2023.
VIDEO: Adventní centrum Kopřivnice, lidé oblékají sochu Emila Zátopka

Z příspěvků na sociálních sítích je zřejmé, že již předtím nasadil někdo Zátopkovi také čepici a rukavice. Obojí, podle přispěvatelů na sítích, zřejmě někdo zcizil.

Dvojník Diega Maradony miluje Čechy

Velké pozdvižení, kamkoli se hne, budí Peruánec Willy Pedro žijící v Moravskoslezském kraji. Jako by totiž z oka vypadl slavnému argentinskému fotbalistovi Diegu Maradonovi. A tato podobnost mu změnila život.

Pedro bydlí ve Frýdku-Místku a živí se jako prodejce vlastnoručně vyrobených suvenýrů a produktů typických pro jeho rodné Peru, ať už jde o ponča, náramky nebo třeba lapače snů. Do jihoamerické domoviny se vracívá za rodinou asi dvakrát ročně.

Prodejce Willy Pedro je podobný Diegu Maradonovi, Havířov, 18. 12. 2023.
VIDEO: V Havířově prodává dvojník Diega Maradony. Lidé mu změnili život

Naposledy jej lidé mohli zastihnout na adventních trzích v Havířově, kde měl svůj stánek. Hromadně si jej fotili, případně žádali o společný snímek - více zde.