Největší vlastník bytů v kraji, společnost RPG, zveřejnila svůj plán, jak chce v následujících čtyřech letech zvyšovat nájemné. Podle vedení společnosti je to nezbytný krok k tomu, aby mohli urychlit opravy bytového fondu.

Konkrétní návrhy pro jednotlivé nájemníky se mohou lišit podle lokality i kvality bytu, maximálně se ale nájemné zvýší o sedm korun a padesát haléřů na metr čtvereční. Lidé, kteří žijí v průměrném bytě o velikosti kolem šedesáti čtverečních metrů, tak zaplatí po zvýšení nájemného měsíčně o 310 až 465 korun více.

V dalších dvou letech se bude nájemné zvyšovat vždy o dalších maximálně pět korun a případně i o inflaci, pokud přesáhne dvě procenta. V roce 2014 už nájemné poroste podle zveřejněného programu RPG jen o inflaci. V některých lokalitách společnost zdražování neplánuje vůbec – týká se to například některých oblastí s finskými domky.

„Chceme i nadále pokračovat v masivních investicích do zvyšování kvality bydlení pro naše nájemníky. V tom případě se ale bez navýšení stávajícího, s regulací svázaného nájemného neobejdeme. Toto nájemné totiž ještě stále nedosahuje ani výše nutné pro prostou údržbu bytového fondu,“ říká Pavel Klimeš, ředitel rezidenčního portfolia společnosti RPG Byty.

Nájemníci, kterých se navrhované navýšení nájemného týká, dostanou v těchto dnech dopisy, z nichž se dozví všechny podrobnosti včetně konkrétního návrhu na úpravu výše nájemného za byt. Čas na posouzení a přijetí předloženého návrhu budou mít do konce roku. Letos totiž na Ostravsku končí deregulace nájemného, a to znamená, že částku, o kterou lze nájem změnit, už neurčuje ministerstvo pro místní rozvoj. Ale záleží na dohodě majitele bytu a jeho nájemníka. Pokud s navýšením nájemníci nebudou souhlasit, mohou se obrátit na soud. Společnost RPG slibuje nájemníkům, kteří na zvýšené nájemné přistoupí, bonusy. Například slevu z nájemného za únor nebo to, že v jejich bytech prioritně vymění okna. Co největší počet domů chce také zateplit, aby se v nich snížily náklady na vytápění.

„To není zpráva, která by mě potěšila. Podle mě už nyní platíme moc,“ reagoval na zvýšení nájemného obyvatel bytu RPG v Moravské Ostravě, který ale nechtěl být jmenován. „Platy nahoru nejdou, takže na tom budeme hůře,“ dodal.

Regulované měsíční nájemné v bytech RPG se v současnosti pohybuje podle velikosti obce od necelých dvaceti korun po padesát korun na čtvereční metr. Běžné smluvní nájemné ve stejných lokalitách ale bývá vyšší, a to osmdesát korun na metr čtvereční a více.

Po Moravskoslezském kraji vlastní společnost RPG Byty čtyřiačtyřicet tisíc bytů, nejvíce v Ostravě a v Havířově. Část bytů už se jí podařilo rekonstruovat. Naposledy například rekonstruovali řadu domů v Ostravě-Kunčičkách, v Karviné-Novém městě, či v Orlové-Porubě. Velká část ale není v dobrém stavu. „V našem obvodě zaznamenáváme od lidí bydlících v bytech RPG stížnosti, například že jim do bytů zatéká či že jim netěsní okna,“ podotkl místostarosta Vítkovic Leoš Adamík.

Desítky milionů korun, které RPG získá po zvýšení nájemného, má pomoci opravy urychlit. A tak zatímco do konce letošního roku bude mít nová okna jedenáct a půl tisíce bytů, v roce 2014 už plných čtyřicet tisíc. Každý rok chce také společnost opravovat a zateplovat třináct set budov.