„Nepřipravili jsme žádné defilé, které by si další mizící část ostravské historie bezesporu zasloužila, nechali jsme jen lidi spojené s obřadní síní, aby se s ní sami rozloučili,“ uvedl Jan Hájek z pohřební služby Concordia - rodinného podniku založeného jeho pradědem Josefem Bauerem a se hřbitovem ve Vítkovicích velmi spjatého.

Zásah hasičů u vyvráceného stromu v Ostravě, 17. leden 2022.
Regionem se přehnal silný vítr. V centru Ostravy vyvrátil strom

Toto místo – v dnešní době druhé největší pohřebiště v Ostravě – začalo svému účelu sloužit již před 108 lety. „Smuteční síň je pořád zanesená v katastru jako kaple, kdysi v ní fungovala márnice. Žili tady ve vlastním bytě hrobník i zahradník,“ poznamenal Hájek.

Objekt nebyl prohlášen za chráněnou památku a jeho stav se horšil. V síni, kde v posledních letech proběhlo až pět stovek pohřbů za rok, chyběl bezbariérový přístup i místnost pro pozůstalé čekající na další obřad. Nemluvě o aktuálních energetickým požadavcích.

Krematorium Ostrava, 5. ledna 2021 v Ostravě. Jeden ze zaměstnanců krematoria Roman Urbančík.
Sedmadvacet let spalovačem v ostravském krematoriu. Na noční je s nebožtíky sám

„Když jsme ji v jednadevadesátém přebírali, už tehdy byla studie rekonstrukce, ale jen na papíře,“ líčil Hájek. Nakonec se rozhodlo o demolici objektu.

Po úplně posledním obřadu se uvnitř sešli lidé spojení s hřbitovem ve Vítkovicích a vzpomínali. I na dávnější časy, když v kapli z roku 1920 byla dokonce pitevna. Zazněly vhodně pomalé písně včetně Nothing Else Matters od Metallicy a promítaly se snímky z historie síně.

Krematorium Ostrava nestíhá zpopelňovat zemřelé.
Pohřební sféra na Ostravsku jede naplno. V zimě se umírá více a je tu i covid

„Konec, lednice je prázdná, vypnutá, zhasnuto,“ konstatovala na závěr ceremoniářka. Lidé z pohřebnictví si samozřejmě přáli obnovení stávající budovy, ovšem obvod Vítkovice (za souhlasu radnice Ostravy, která uhradí šedesát procent z cca pětasedmdesátimilionových nákladů) dala přednost nové. „Splní požadavky moderního pohřebnictví, umožní důstojné komfortní rozloučení se zesnulými,“ říká starosta vítkovického obvodu Richard Čermák.

Nyní již uzavřená obřadní síň měla místnost pro vystavení rakve s ostatky a kapacitu osmdesáti smutečních hostů (z toho čtyřicet byla místa k sezení). Interiér prošel rekonstrukcí naposledy koncem 90. let podle návrhu architekta Helmuta Vogela.

Konec. V pátek 21. ledna 2022 byl v obřadní síni hřbitova v Ostravě-Vítkovicích uskutečněn poslední obřad. Po něm už jen malá vzpomínka na tuto stavbu, která ukončila provoz a čeká ji zbourání.Konec. V pátek 21. ledna 2022 byl v obřadní síni hřbitova v Ostravě-Vítkovicích uskutečněn poslední obřad. Po něm už jen malá vzpomínka na tuto stavbu, která ukončila provoz a čeká ji zbourání.Zdroj: Deník/Radek Luksza

„Předáme ji stavební firmě a od února se začne s bouráním staré a budováním nové síně,“ dodal Hájek. Z pohřebních služeb i vítkovické radnice každopádně upozornili na možné komplikace pro pozůstalé. Budou muset řešit náhradu, kde se se svými blízkými rozloučí.

Tou je v Ostravě prakticky jen krematorium s velkou či menší obřadní síní na Slezské. „S naším hřbitovem v následujících měsících počítat nemohou,“ vzkázali z vítkovického úřadu. Nová síň má stát do března 2023.

Nová podoba?

Budoucí vítkovická smuteční síň je navržená v místě té stávající a novostavba má respektovat nynější prostorové uspořádání. Vstup do nového objektu vznikne na nároží u centrální brány na hřbitov. Objekt bude obdélníkový, tvořený dvěma základními budovami – nižší část pro pomocné prostory provozu a podloubí navazující na venkovní prostranství a vyšší pak samotný prostor smuteční síně. Uvnitř hala, toalety, schodiště na balkón, čekárna pro hosty, menší i větší prostor pro obřady. Neveřejné bude zázemí a kanceláře pro administrativu, vedle zřídí i kamenictví.