Pětipodlažní skelet na nároží Havlíčkova nábřeží a Kostelní a Biskupské ulice, z nějž italský vlastník Italnord Construzioni z Verony tak dlouho sliboval postavit multifunkční dům, až sám nevěděl, jestli ho dříve prodá, nebo dokončí, má konečně druhou šanci.

Už řadu měsíců patří nově vzniklé společnosti Rezidence Biskupská s majoritním vlastníkem Tomášem Kurkem z OBB stavební materiály a minoritním vlastníkem Davidem Kotkem, architektem ostravského Projektstudia.

Zabetonovaná kanalizace

Pozorní kolemjdoucí či řidiči si v poslední době mohli všimnout menšího ruchu v objektu, jehož důvodem však byli bezdomovci, kteří si z objektu udělali noclehárnu i toaletu v jednom. Není to však jediný pohyb v souvislosti s řadu let nedotčenou stavbou. Kontrolovala se statika objektu, prováděly se kontrolní sondy a vývrty a jedná se s památkáři.

„Stavba je zajištěna, došlo k narovnání vztahů po Italech, kteří zde způsobili velké problémy s kanalizací, kterou zabetonovali. Voda ze skeletu i okolních střech tak tekla ‚sousedům‘ do sklepa. Investor, pan Kurek, nyní stavbu vyčistil, zabezpečil a svedl vodu zpět do kanalizace, čímž ustaly dřívější půtky,“ řekl Deníku architekt a jednatel Rezidence Biskupská David Kotek, podle něhož je nyní objekt v procesu povolování stavby.

Byty a obchodní prostory

Na konci března by mělo být vydáno koordinované stanovisko a po dvou- až tříměsíční lhůtě by vlastník měl vědět, zda se vůči jeho záměru někdo odvolá.

Skelet plánuje proměnit v městský dům s byty a obchodními jednotkami v přízemí, nepočítá se tak už s administrativními prostory, o které původně Italové zvažovali objekt doplnit, ale pro něž nebyla vyhovující výška podlaží. V podzemí je vybudované parkoviště s osmadvaceti místy.

„Zanedlouho bude stačit udělat čtyři kroky z domu a jste na jednom z nejkrásnějších míst v Ostravě,“ slibuje David Kotek s odkazem na zcela nově zrevitalizované Havlíčkovo nábřeží u řeky Ostravice. Deník bude mít k dalším informacím o objektu exkluzivní přístup a čtenářům brzy ukáže, jak bude nový objekt vypadat.