Pro seniory, kteří byli zvyklí na donášku důchodu domů, se nic nemění. Komfortnější a zejména bezpečnější je v tomto týdnu přebírání důchodů u lidí, kteří si je vyzvedávali osobně na pobočce pošty. 

Senioři při nákupech v supermarketu Globus v Ostravě.
Radost, vztek i uvědomělost. Podívejte, jak to vypadá, když nakupují senioři

„Prakticky to znamená, že v tomto týdnu nemusel a nebude muset žádný důchodce pro svůj důchod na pošty, všechny důchody se pokouší Česká pošta doručit. Pokud by se stalo, že důchodce nebude doručovatelem zastižen, bude mu důchod uložen na ukládací poště,“ uvedl mluvčí České pošty Matyáš Vitík s tím, že daný senior si poté může zavolat na svoji poštu.

Nikoliv však proto, aby si pro důchod zašel, avšak domluvit si konkrétní datum, kdy mu pošťák důchod doručí domů znovu.

TÉMĚŘ PADESÁT PROCENT

Deník zjistil, že v celém Moravskoslezském kraji je starobní důchod vyplácen celkem 25 986 lidem, a to těm, kteří si jej vyzvedávají osobně, i takovým, kteří si jej už dříve nechali doručovat domů. 

Podívejte se, jak senioři nakupují ve svém čase v ostravských obchodech

Pro pošťáky to v rámci našeho regionu znamená, že téměř polovinu těchto důchodů (přesně osmačtyřicet procent) nyní roznášejí seniorům navíc. 12 497 lidí si totiž důchod vyzvedávalo na poště.

V Ostravě je pak důchod vyplácen celkem 3 979 lidem. I tam je poměr obdobný jako ten celokrajský. 1953 lidí si důchod vyzvedávalo na poště, těmto devětačtyřiceti procentům lidí tak nyní pošťáci nosí důchod k nim domů.

DOPORUČENÉ ZÁSILKY

Od včerejška pak Česká pošta doručuje standardním způsobem také doporučené zásilky. „Pošťáci je tedy už automaticky neukládají na pobočkách, ale snaží se předat je lidem doma,“ vysvětlil Matyáš Vitík a zmínil, že od tohoto týdne jsou, podobně jako obchody s potravinami, pobočky pošty ráno vyhrazeny pro seniory.

V tomto případě do deváté hodiny. Další kroky a případné úpravy hodlá Česká pošta řešit operativně v návaznosti na rozhodnutí vlády.

Cestování vlakem. Ilustrační foto.
České dráhy omezují vlakové spoje
Ostravští strážníci mimo jiné kontrolují, zda lidé dodržují nařízení o zakrývání úst a nosu.
Kontroly roušek. Hříšníků jsou desítky, jeden dokonce plival přímo v obchodě

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník

Online reportáž