Do Ostravy se v pondělí chystají desítky starostů obcí Moravskoslezského kraje, aby protestovaly před zdejší radnicí. Nelíbí se jim totiž snaha Ostravy zachovat nynější stav.

Podle předsedy Spolku pro obnovu venkova v Moravskoslezském kraji Jana Tomiczka, primátor Ostravy Petr Kajnar svolal na pondělí jednání s poslanci zvolenými za Moravskoslezský kraj, aby jim vysvětlil své výhrady proti návrhu.

„Jeho cílem má být získat u poslanců podporu pro neschválení návrhu rozpočtového určení daní, který je pro zhruba 6200 obcí v naší zemi a přibližně osm miliónů jejich obyvatel nadějí, že po letech nespravedlivého stavu získají konečně více prostředků pro svůj rozvoj. Důvodem iniciativy pana primátora je skutečnost, že součástí tohoto návrhu je také postupné zrušení neoprávněného daňového zvýhodnění Ostravy, Brna, Plzně a Prahy, které existuje již od roku 2003,“ uvedl v tiskovém prohlášení Tomiczek s tím, že desítky starostů obcí Moravskoslezského kraje se v pondělí vydají do Ostravy, aby před Novou radnicí vyjádřili podporu návrhu rozpočtového určení daní.

„Starostové obcí kraje sdružení v krajské organizaci Spolku pro obnovu venkova i řada těch, kteří stojí mimo tento spolek, považují přístup vedení města Ostravy za výraz přezíravosti k životu na venkově a oprávněným potřebám jeho obyvatel,“ uzavřel Tomiczek.

K TÉMATU

Město spustilo kampaň Ostravu nedáme

Ministr financí chce změnit přerozdělování daní mezi městy a obcemi. Aby mohl menším přidat, Ostravě chce vzít téměř miliardu ročně. „Pokud by prošel tento návrh zákona o rozpočtovém určení daní, byl by to smrtelný zásah pro Ostravu. Město by muselo výrazně omezit investice a zdražovat služby – jízdné, vstupenky na kulturní a sportovní akce. To nesmíme připustit,“ tvrdí vedení Ostravy, které chce přijetí chystané novely zabránit.

Proto spustilo informační kampaň nazvanou Ostravu nedáme. „Cílem kampaně nazvané Ostravu nedáme je přimět lidi k nějaké akci. Budou moci diskutovat na sociálních sítích, podepisovat petiční archy,“ řekl Michal Bayer z ostravského magistrátu.

Co konkrétně by pro Ostravany znamenalo, kdyby Ostrava přišla skoro o miliardu korun ročně? „Kdybychom z městského rozpočtu nedotovali například provoz městské hromadné dopravy, stála by hodinová jízdenka 67 korun, vstupenka na jedno divadelní představení by vyšla na více než 1200 korun. Cena vstupenky na bazén by se vyšplhala až k 280 korunám,“ tvrdí ostravský primátor Petr Kajnar (ČSSD).

Upozornil, že Ostrava plní funkci metropole a miliardu z rozpočtu používá i pro obyvatele okolních obcí. „Všude, třeba v divadlech, v domovech důchodců, v nemocnici zhruba čtvrtinový podíl mají obyvatelé okolních obcí. Do Ostravy dojíždí denně padesát tisíc lidí za prací, čtvrtina pasažérů, kteří se přepravují hromadnou dopravou, je mimoostravských. Málokdo ví, že Ostrava podpořila rozvoj regionálního vysokého školství částkou vyšší než 150 milionů korun. Přitom více než sedmdesát procent studentů je mimoostravských. Podporujeme sport i kulturu,“ argumentuje primátor.
Jeho náměstek pro finance Tomáš Petřík (ODS) je přesvědčen o tom, že malým obcím je třeba přidat, ale nemělo by se tak stát na úkor čtyř největších měst v republice, které jsou tahouny ekonomiky.

„Podle prvních propočtů je navíc tato změna nevýhodná pro celý Moravskoslezský kraj. Ve skutečnosti totiž přijde o skoro 530 milionů korun. Ostravě se téměř miliarda vezme, ale menší obce v kraji už tyto peníze v takové míře nedostanou. Půjdou do jiných částí republiky,“ míní Petřík.

Související článek a diskuze:Ostravu nedáme, burcuje informační kampaň

MIROSLAVA CHLEBOUNOVÁ
JAROSLAV PERDOCH