Okolo budovy s nenápadným komínem za obřadní síní centrálního ostravského hřbitova na Slezské je – kvůli častějšímu umírání v zimě i čínské nákaze – rušno. Funebráci se zde střídají několikrát do hodiny, objevuje se „nenápadná“ sledovací dodávka strážníků, zpoza plotu hledí i fotí zvědavci, celá situace se řeší na těch nejvyšších místech.

„Reálně hrozí, že naše krematorium, jež je jediné v kraji a největší v republice, nebude schopno plynule přijímat ostatky zemřelých od pohřebních služeb,“ oznamuje náměstkyně ostravského primátora Kateřina Šebestová. Krizové štáby se tím zabývají jak na městské či krajské, tak celostátní úrovni. Nárůst zemřelých podle ní souvisí „jednoznačně s pandemií“.

Moravskoslezští profesionální hasiči tedy za asistence policistů ve druhém lednovém víkendu odvážejí z Ostravy osmapadesát rakví: Směr jihomoravské Hustopeče! „Zpopelní je v tamním krematoriu,“ vysvětluje Šebestová.

„Převoz se už zrealizoval o víkendu. Podařilo se sehnat tahač, který jsme ještě v pátek neměli, takže se to udělalo,“ řekl ředitel Krematoria Ostrava Ivo Furmančík bez bližších podrobností.

Taková výpomoc není ovšem nic neobvyklého. Přistupuje se k ní třeba při poruchách či odstávkách pecí či jiných technologií. Náměstkyně primátora Ostravy navíc odmítá informaci o „problémech s kapacitou krematoria i v běžném stavu“ vyřčenou na ministerstvu zdravotnictví. „Jsou to až ty poslední týdny. A možná budou muset podobný stav řešit také jinde, proto uvítáme centrální koordinaci a operativní přerozdělení těl zemřelých při naplněných kremačních zařízeních,“ říká Šebestová.

Ministerstvo pro místní rozvoj, coby garant zákona o pohřebnictví, ve spolupráci s krizovými štáby už shromažďuje údaje za všechna krematoria s cílem pomoci.

Ostravské krematorium je největší v zemi, ovšem jediné v kraji, který je jedním z nejlidnatějších. Má téměř 1,2 milionu obyvatel. Přestože krematorium jede na maximum, nestačí to na zpopelnění zesnulých, jejichž počet byl podle Furmančíka v posledních měsících zhruba o 60 procent vyšší než za běžného stavu.

Krematorium dokáže za den zpopelnit maximálně 60 zemřelých. Za běžného stavu zpopelňuje měsíčně v průměru 950 až 970 zesnulých, například v prosinci jich bylo 1570.

Kvůli skladování zvýšeného počtu zesnulých ostravské krematorium už na podzim přistavělo dodatečné chladicí zařízení. V posledních týdnech k nim přidalo dva mrazicí kamiony.

V Česku je 27 krematorií, na každý kraj tak většinou připadají dvě. Hlavní hygienička Jarmila Rážová minulý týden řekla, že jejich kapacita je dostatečná a problém má pouze Moravskoslezský kraj, kde bývá kritická situace i při výskytu jiných nemocí.