Oplocený areál ZZC (zařízení pro zajištění cizinců, kteří do naší republiky vstupují načerno nebo čekají na vyhoštění) se o posledním únorovém víkendu mění v humanitární městečko. Hasičský záchranný sbor ČR do Vyšních Lhot ke stavbě povolává Záchranný útvar a Skladovací a opravárenská zařízení.

Luboš Palata
Vzít Ukrajinu do EU? Ano

„Ukrajinští občané byli odtud propuštěni, protože pominuly důvody jejich nelegálního pobytu. Zbývající zajištěné cizince jsme převezli do prostor stejného typu v Balkové a Bělé,“ popisuje Jan Piroch za Správu uprchlických zařízení (SUZ). Ve středisku pod Prašivou se objevují venkovní stany i přístřešky… a ukrajinská vlajka.

Solidarita ve vesnici

„V každém případě jsme ve všem nápomocni, třeba jsme už řešili pronájmy našich pozemků k parkování,“ navazuje Roman Čagala, starosta obce s 870 obyvateli. Ti se dříve s klientelou v detenčním středisku nedostávají vůbec do styku, tábor je víceméně nezajímá. Což se teď však nedá říci o Ukrajincích a jejich osudech!

„Ozvala se paní, která chtěla uprchlíkům přivézt nějaké věci. Další občané nabízeli ubytování,“ říká starosta Vyšních Lhot k solidaritě ve vesnici. Radnice každopádně zprávy o dobročinných aktivitách předává příslušnějším, v dané věci pružněji reagujícím (například při distribuci potravin či oděvů) subjektům a organizacím.

„V humanitárním středisku Vyšní Lhoty bude žádost o pomoc těch nejpotřebnějších zaregistrována, dostane se jim základní lékařská pomoc, hygienické prostředky i strava, a poté budou transferováni do zajištěného ubytování v objektech po celé ČR,“ vysvětluje účel již druhým dnem provozovaného městečka mluvčí SUZ.

Lépe volat předem

Nedostanou se tu ovšem ti, jež v Česku pobývali či pracovali, a ani jejich rodinní příslušníci, o něž se má kdo postarat. „V danou chvíli máme poznatky, že by do Vyšních Lhot mohly mířit stovky občanů Ukrajiny,“ tvrdí Piroch. A přidává číslo registračního humanitárního střediska, kam je lépe volat předem: +420 775 466 495.

Fotbalový Baník Ostrava nabízí přes spřátelený Ruch Lvov pomoc ukrajinským dětem. Zleva Sergij Zajcev a Roman Holiš.
Baník Ostrava přichází s pomocí ukrajinským dětem. Nabízí náhradní domov s péčí

SUZ spadající pod Ministerstvo vnitra ČR v souvislosti s válkou na východě a útěkem obyvatelstva eviduje přes tisícovku nabídek na ubytování. „Třídíme je a využíváme my nebo partneři. Velice si jich vážíme“ dodává Piroch. Kdo má více pokojů nejlépe se zajištěným stavováním, může napsat na: ubytovaniukrajina@suz.cz.