Označení „nemanželské dítě" znamenalo v minulosti něco negativního. V posledních letech ale tento pejorativní nádech ztrácí. Rodičů, kteří vychovávají dítě, aniž by svůj svazek „zpečetili", přibývá.

„V Moravskoslezském kraji se loni narodilo přes 11 807 dětí. Zhruba 46 procent z nich se narodilo mimo manželství. V Ostravě přišlo na svět 3288 dětí a téměř padesát procent se narodilo nesezdaným párům," sdělil Jaromír Kartous z Českého statistického úřadu.

Pokud nejsou rodiče novorozeněte manželé a nebylo před narozením dítěte určeno otcovství, dostane příjmení po své matce.

„Pokud má dítě svobodná matka nebo nesezdaný pár, má dítě automaticky jméno po matce. Pokud však matka chce, aby dítě mělo příjmení po otci, musí přijít s otcem na matriční úřad, aby určili souhlasným prohlášením otcovství dítěte," říká mluvčí Vítkovické nemocnice Hana Szotkowská.

Svatbu nestihli

Své ano si zatím neřekli ani Markéta Polášková a Jiří Mareček z Ostravy. V jedné domácnosti žijí společně osm let. Vychovávají půlroční dceru Kláru.

„Ne že bychom něco měli proti svatbám, ale tak nějak jsme to nestihli, protože jsme pracovali, pak stavěli dům. V těhotenství jsem se pak už vdávat nechtěla a teď, když máme malou, tak se nám do toho nechce. Možná, až bude starší, aby z toho také něco měla," říkají rodiče šestiměsíční Kláry.

Aby holčička nesla příjmení po svém otci, museli rodiče společně na matriční úřad. Tam musel pan Mareček podepsat souhlas s otcovstvím. „Řešíme ale i nevšední problémy pokud se narodí dítě a otec (manžel) je například v zahraničí, nemůžeme zavést do rodného listu křestní jméno dítěte. S tím musí souhlasit oba rodiče. Proto doporučujeme v těchto případech, kdy rodiče tuší, že manžel bude nepřítomen v době porodu, aby si již dopředu na matrice zajistili prohlášení o souhlasu se jménem dítěte," sdělila mluvčí centrálního obvodu Jana Pondělíčková.

Podobné je to také v případě, kdy se manžel k dítěti po rozvodu nehlásí. „Když do třiceti dnů matka nesežene souhlas manžela i když není biologickým otcem dítěte , určí křestní jméno soud. Bohužel se někdy stává, že se na toto určení čeká půl roku i rok," sdělila dále Jana Pondělíčková a dodala, že pokud se dítě narodí v cizině a jeden z rodičů je Čech, je automaticky občanem České republiky a zapisuje se do zvláštní matriky v Brně.