PÁTEK

Den dětí v zoo

Ostrava V ostravské zoologické zahradě proběhne v pátek 1. června oslava Dne dětí. „Nejmenší návštěvníci se mohou těšit nejen na pohádkové postavičky, ale i na zvířecí hádání, malování na obličej či speciální komentované krmení zvířat, které bude v tento den zaměřeno speciálně na zvířecí děti. V případě nepříznivého počasí se program uskuteční v prostorách výukového centra zoo," upřesnila mluvčí zahrady Šárka Kalousková. Akce se koná od 9 do 14 hodin. Děti v tento den zaplatí obvyklé vstupné do zoo tedy 70 korun, a všechny obdrží malý dárek. 

Den dětí bude i před K-Triem

Tradiční oslavy Dne dětí se uskuteční v pátek 1. června od 15 hodin na pěší zóně u kulturního střediska K-Trio v Ostravě-Hrabůvce. „Připraveno bude divadelní představení s názvem Neposlušné hodiny, zahraje skupina Argument, vystoupí klauni na chůdách, chybět nebude řada soutěží nebo malování na obličej," uvedl mluvčí radnice Ostravy-Jihu Michael Kutty. Akce se bude konat za každého počasí. 

SOBOTA

Tip Deníku: Dětský den oslavte spolu i s Deníkem v sobotu 2. června

Vypravte se spolu s námi zvláštním vlakem s parní lokomotivou na Dětský den a country odpoledne do areálu koupaliště Sluníčko v Ostravici.
Ve vlaku budou k dispozici na prodej naše noviny. Při jejich koupi můžete získat první razítko „vláček" do soutěže o milé dárky pro děti.
Jízdu parním vlakem si lidé mohou zopakovat znovu po třech letech. Jde samozřejmě o atmosféru i připomenutí si časů, kdy se stejným vlakem jezdilo nádherným údolím podél řeky Ostravice až do samotného srdce Beskyd na Bílou.

Speciální historickou soupravu taženou lokomotivou řady 423.041 vypraví České dráhy. Vlak vyjede 2. června ráno v 8.50 hodin z Ostravy hlavního nádraží se zastávkami ve všech velkých stanicích s příjezdem do Ostravice v 10.26 hodin a návratem v 16.30 hodin.

Na sobotu 2. června od 11 hodin je připraveno otevření desáté sezony koupaliště Sluníčko v Ostravici s volným vstupem a programem po celý den. Od 11 hodin bude v areálu koupaliště penzionu Sluníčko program pro děti i dospělé s ukázkami tradičních řemesel, hrami a soutěžemi pro děti a dospělé. V 11 hodin zahraje oblíbené seskupení Šuba duba band. Od 13.33 hodin pak vystoupení skupiny Michal Tučný revival band a skupiny Kajkery. V tento den také probíhá zahájení sezony na koupališti Sluníčko. Vstup na celou akci je zdarma.

Tip čtenářů: COOLTOUR A ROTARY CLUB OSTRAVA INTERNATIONAL

Multižánrové centrum současného umění Cooltour pořádá v sobotu 2. června Senzační a báječný dětský den, který pořádá ve spolupráci a za podpory Rotary Clubu Ostrava. Od 11:00 hodin se budete moci těšit na velkou porci zábavy. V případě deštivého počasí bude dětský den probíhat i uvnitř. Výtěžek ze symbolického vstupného 50,- Kč bude věnován na Sdružení pěstounů Ostrava. Návětštěvníci se mohou těšit na představení Pohádkové putování za dobrodružstvím, o tom, jak český Honza s Kašpárkem ve světě zdolávají nejrůznější úkoly. Děti jim nakonec musí pomoct zabít zlého draka. Dále uvidí první díl Šikulové na cestách, nazvaný Tajemství staré indície. Divadelní představení navazuje pořad České televize. Každý dětský účastník „výpravy" obdrží balíček, ze kterého si bude podle návodu divadelních hrdinů vyrábět předměty pro svou zábavu a poučení. Připraveno je také neuvěřitelné setkání Cyrana, Hamleta a Júlie v dell'arte rodinné komedii, vystoupení kapely Mobydick s Jirkou Sedláčkem. Chybět nebude ani nafukovací klouzačka, hry s klauny, dětská diskotéka. Podrobnosti na www.cooltourova.cz.

Den dětí na vyhlídce Nové radnice

Na vyhlídkovou věž Nové radnice na Prokešově náměstí v Moravské Ostravě mohou v sobotu 2. června 2012 vystoupat děti i se svými rodiči či prarodiči v rámci oslav Dne dětí. V době od 10 do 14 hodin budou pro ně připraveny hry a soutěže. „Například starší děti se budou moci projít podle plánku historickým centrem Ostravy a po splnění všech úkolů si na věži vyzvednout sladkou odměnu. Mladší děti si mohou vyzkoušet svoji šikovnost v Komenského sadech, kde na ně budou čekat nejrůznější úkoly – hod balonkem na plechovky, skákání panáka, skákání v pytli nebo skládání puzzle. Připraveny budou také otázky týkající se našeho města. Po splnění všech úkolů děti vyjedou na vyhlídkovou věž, kde si můžou vyzvednout zaslouženou odměnu," sdělila Lucie Ochodková, vedoucí pobočky Vyhlídková věž Nové radnice Ostravského informačního servisu. Startovné je 40 korun a platí pro děti i jako vstupenka na vyhlídkovou věž.

Den dětí se zvířátky v Klimkovicích

V Sanatoriích Klimkovice se v sobotu 2. června 2012 od 10 hodin uskuteční Den dětí aneb Pohádkový les a zvířátka. Děti se mohou těšit na soutěže, lesní farmu se zvířátky, projížďky na oslíkovi, ukázky výcviku dravců, malování perníčků, vláček i kolotoč. V doprovodném kulturním programu děti uvidí loutkové divadlo (14 hodin), vystoupení malých břišních tanečnic (14.45 hodin), diskotéku pro nejmenší (15 hodin) či vystoupení klauna (16 hodin) a mažoretek (16.45 hodin). Vstup na akci je zdarma. V případě nepříznivého počasí se program přesouvá pod střechu lázní.

Klauni či divadlo. Den dětí bude i v Muglinově

Odpoledne plné zábavy pro děti uspořádá v neděli 3. června občanské sdružení Kultura pro Slezskou Ostravu. Akce se uskuteční od 12 do 18 hodin ve venkovních prostorách Kulturního domu Muglinov. „Není nic krásnějšího než vidět dětskou radost a spokojenost, proto jsme připravili bohatý program a spoustu zábavy. Představí se Klauni z Balónkova, kteří děti nadchnou nejen svými balónkovými výtvory a také Dětské divadlo Zdeňka Pavlíčka. Program doplní ukázka práce psovodů, skákací hrady, řízení elektroautíček a soutěže o ceny," láká za organizátory Marcel Pažický.

Víte o dalších akcích v našem regionu? Dejte nám na ně tip - vložte odkaz do diskuze. My ho k článku přidáme!

DEN DĚTÍ "U SOUSEDŮ"

Michal Nesvadba v Havířově

V pátek hodinu po poledni vypuknou dětské radovánky také v Havířově. Na náměstí Republiky vystoupí Michal Nesvadba, havířovské taneční soubory a finalisté pěvecké soutěže Talent 2012. Hvězdy programu budou hned dvě – v 17 hodin zazpívá vítěz československé SuperStar 2011 Lukáš Adamec a po něm převezme mikrofon populární pražský zpěvák David Deyl.

Dětské dny na Hukvaldech

Den děti mohou děti oslavit na hradě Hukvaldy. Dětské dny se zde uskuteční 2. a 3. června 2012 od 10 hodin, kdy začne program připravený skupinou scénického šermu Folleto. Návštěvníci se mohou těšit na rytířský tábor, vystoupení břišních tanečnic, ukázku rytířských námluv či dobových tanců.

Den plný her v sobotu ve Frýdku-Místku

Areál tenisových kurtů Prestige tennis park a restaurace Golf v Místku bude 2. června patřit dětem. Fun-Pro promotion agency ve spolupráci s jazykovou školou Schäfer school pořádají Dětský den. Připraven je nabitý program plný angličtiny, pohybu a zábavy. Návštěvníci se mohou těšit na vystoupení a autogramiádu Markéty Konvičkové, na autogramiádu s útočníkem ostravského Baníku Václavem Svěrkošem či na zumbu s Mexičanem. Lidé budou mít rovněž možnost zahrát si tenis, v případě zájmu i pod vedením trenéra. Na děti čeká skákací hrad, trampolína, mini-golf a tombola, kde výherce může vyhrát příměstský tábor s angličtinou v Schäfer school. Akce začíná ve 14 hodin a potrvá do 20 hodin. V případě špatného počasí se přesune do haly Průmyslové školy v Místku. Pro rodiče je připraven doprovodný program, pitný režim a drobné občerstvení, vstup je zdarma. 

Klauni v Orlové

Na děti nezapomíná ani město Orlová, které 1. 6. pořádá již 13. ročník celoměstského Dne dětí. Od 14 hodin budou v lesoparku probíhat sportovně-zábavné soutěže o ceny. Slavnostní zahájení proběhne v 16.30 hodin na pódiu letního kina. Vystoupí orlovské taneční soubory a zpěváci, Klauni z Balónkova a umělecká agentura Abel, která si připravila Milanovy DiskoHrátky. Zájemci o netradiční líčení si mohou nechat pomalovat obličej. Poutavá bude i výstava techniky orlovských motoristických klubů.

Olympiáda ve Frenštátě

Ve Frenštátě pod Radhoštěm si zdejší organizátoři kladou za cíl předběhnout londýnskou olympiádu a umožnit stovkám místních dětí zažít atmosféru velkých sportovních her naživo. „Malí sportovci se mohou těšit na celou řadu soutěží inspirovaných skutečnými sportovními disciplínami. Program doplní nejrůznější exhibice, taneční vystoupení a atrakce. Velkou událostí bude Frenštátský pětiboj, zakončený slavnostním ceremoniálem," řekl Marian Žárský z městského kulturního střediska. Na závěr pětihodinového zábavného pásma, startujícího hodinu po poledni, se děti mohou těšit na divadelní představení Na kouzelném paloučku, s dvěma hvězdnými hosty, JŮ a HELE.

Elis a Lunetic v Českém Těšíně

Na děti nezapomněli ani v Českém Těšíně, kde pro ně na sobotní odpoledne na náměstí ČSA připravili bohatý zábavný program. „Na ty nejmenší čeká pohádka Potkali se klauni. Mládež se může těšit na zpěvačku Elis a skupinu Lunetic. Vystoupí i karatisté, mažoretky, irští tanečníci a country soubor. Navíc mají děti do 18 let vstup zdarma na místní letní koupaliště," uvedla českotěšínská mluvčí Dorota Havlíková.

DALŠÍ TIPY NA VÍKEND NA OSTRAVSKU

Forum Nová Karolina Ostrava hostí finále Hlasu Česko Slovenska

Pokud sledujete televizní klání zpěváků v pořadu Hlas Česko Slovenska, pak si nenechte ujít v sobotu 2. června 2012 od 16 hodin v ostravském nákupním a zábavním centru Forum Nová Karolina poslední vystoupení vybraných finalistů soutěže před vyhlášením vítěze. Příznivci nově objevených pěveckých talentů budou mít šanci vidět a slyšet své oblíbence „naživo". Po koncertě proběhne autogramiáda. Na programu jsou také krátké rozhovory, kdy se finalisté podělí o životní zážitky a zkušenosti ze soutěže. Který z finalistů se stane historicky pvním hlasem Česko Slovenska se televizní diváci dozvědí v neděli 
3. června 2012.

Zdravý úsměv pro každého veze 
do měst osvětu jak čistit chrup

Pravidelně si podle průzkumu nechává ošetřit chrup u dentální hygienistky 22 procent obyvatel Česka, také dentální pomůcky používá jen pětina lidí. Podpořit lidi v péči o chrup má celostátní akce Zdravý úsměv pro každého. Speciální kamion zavítá také do Ostravy, a to v sobotu 2. června 2012 na Hlavní třídu v Ostravě-Porubě. Zájemcům budou dentální hygienisté radit od 10 do 18 hodin. „Hlavním důvodem proč dbát na dentální hygienu je fakt, že zdravý a správně čištěný zub nemůže onemocnět. Zatímco lékař zpravidla řeší problémy, které už nastaly, dentální hygienistka jim pomůže předcházet, když lidi učí, jak si zuby správně čistit," řekla dentální hygienistka Eva Jelínková. Více informací na www.orbitklub.cz.

Léčivé rostliny a jejich dvojníci

Zajímavá výstava je v těchto dnech k vidění v Ostravském muzeu na Masarykově náměstí a potěší zejména ty, kteří se zajímají o byliny. Má název Léčivé rostliny a jejich dvojníci a představuje byliny nasbírané na Ostravsku z lesních, lučních a polních biotopů, také z rumišť a příměstských částí.

„Dvojníci jsou vybráni na základě morfologické podobnosti hlavně listů a květů, proto jsou mnohdy k léčivým rostlinám přiřazeny druhy bez léčivých účinků. Mezi dvojníky jsou uvedeny rostliny, které se špatně rozlišují v rámci čeledě i v rámci rodu. Podařilo se zařadit několik nepůvodních cizokrajných rostlin, které se na Ostravsku již běžně vyskytují," upřesňuje mluvčí muzea Michaela Troszoková.

Výstavu doplňuje část původního nábytku z lékárny U orla v Hrušově, který Ostravské muzeum získalo do svých sbírek v roce 1991 po jejím zrušení. Výstava je členěna do dvou místností a chodby. Připomenutí sběru léčivých rostlin znázorňuje stylizovaná vesnická půda, expozici doplňuje lékárenská laboratoř či interaktivní pracovna. Výstava Léčivé rostliny a jejich dvojníci bude v Ostravském muzeu k vidění do 28. června 2012. K výstavě byly vytvořeny pracovní listy, s nimiž mohou studenti pracovat a poznávat léčivé rostliny a jejich použití. Pracovní listy jsou ke stažení na www.ostrmuz.cz.