„Anglickou“ školku ve Frýdlantu nad Ostravicí současné době navštěvuje dvanáct dětí, s nimiž pracuje pět lektorů.
V útulné vile s velkou zahradou zní téměř po celý den angličtina. „What is this?“, ptá se učitelka, kterou děti běžně oslovují jménem. „This is a book,“ odpovídá plynně pětiletá Klárka. „Verry good,“ chválí ji lektorka.
„Děti získávají jazykový cit už od tří let. Angličtina se brzy stane běžnou součástí jejich života. Dokážou na cizí jazyk přirozeně reagovat a automaticky odpovídat na otázky, aniž by dlouze přemýšlely,“ tvrdí zakladatelka školky Jana Vrchlabská.
Absolventka Ostravské univerzity nejdříve získávala průpravu na základní škole, kde učila sedm let, ale i při svém pobytu v zahraničí. „Výuka angličtiny podle školních osnov se mi nelíbila. Měla jsem úplně jiné představy, jak děti nejlépe naučit cizí jazyk,“ vzpomíná na začátky, kdy se s kolegyní Janou rozhodly pro podnikatelský risk a z učitelky se stala podnikatelkou. Během loňských prázdnin bylo rozhodnuto. Na kraji Frýdlantu si pronajaly dům se zahradou, z nějž během prázdnin zařídily školku a počátkem září již přivítaly první děti ve věku od tří do šesti let. Ve spolupráci s další Monty školkou, která je v Ostravě-Třebovicích už dva roky, se zaměřují na výuku cizí řeči od útlého věku.
„Angličtina se dnes stává nezbytnou součástí života těch, kteří chtějí uspět. Předškolní děti v sobě nemají žádné zábrany a bariéry a mohou se učit cizí jazyk stejně přirozeně, jako ten mateřský. Děti se u nás naučí mnohem více, než jen slovíčka, písničky a básničky,“ tvrdí Jana Vrchlabská, jejíž pojetí výuky vychází z britské metodologie. „Práce s dětmi mě nesmírně baví a dětem se odpoledne ze školky ani nechce domů. Máme z toho radost,“ prozrazuje.
Zvěst o „anglické“ školce se rozkřikla s překvapivou rychlostí. Ne všichni rodiče si však mohou dovolit zaplatit školné, které je dost vysoké. Za celodenní pobyt zaplatí měsíčně téměř deset tisíc korun. „Není to málo,“ posteskla maminka pětileté Klárky Ingrid Skřipská, která je nyní na mateřské dovolené s další dcerou. „Klárka tu však je velmi spokojena. Každý den už se těší na paní učitelky, na to, co se naučí. Udělala velký pokrok. I doma už s ní musíme mluvit anglicky,“ říká maminka. „Pokud se nám podaří získat dotace, nebo až přibude dětí, pokusíme se cenu snížit,“ říká její zakladatelka. I tak je výuka ve zdejší školce, která nabízí nadstandardní služby, mnohem levnější, než srovnatelná zařízení v dalších městech republiky.
Školku mohou děti navštěvovat tak, jak to jejich rodičům vyhovuje. Kromě celodenního pobytu mohou chodit i pouze dopoledne, odpoledne tu probíhají jazykové kurzy pro nejmenší děti i školáky, o které je rovněž velký zájem, nabízejí i Baby sitting – hlídání dětí od jednoho a půl roku podle potřeb rodičů a o prázdninách připravují pro zájemce i příměstský tábor s výukou angličtiny.