Blíží se Vánoce a mnoho lidí si vzpomene i na děti v dětských domovech. Pokud jim chcete zpříjemnit život v dětském domově, zavolejte raději přímo do daného zařízení a zeptejte se, jak byste mohli pomoci.

„Špatně se odmítá, když nám někdo přinese vyřazené šatstvo a hračky, které naše děti nepotřebují. Prosím, aby nás každý, kdo chce nějak potěšit naše svěřence, nejdříve kontaktoval," uvedl ředitel dětského domova v Ostravě-Hrabové Jaroslav Dvořáček.

Kosmetika, deštníky, župánky

Neznamená to však, že by děti na Vánoce nic nedostaly. Dárky jim chystají jak vychovatelé, tak firmy a dárci, kteří s domovem spolupracují.

„Nejčastěji si přejí například kosmetiku nebo drobnou elektroniku, třeba mp3 přehrávač," dodal Jaroslav Dvořáček.

„Nemá cenu nosit do našeho domova pytle s oblečením. To bych spíše dárce odkázala na charitu. Co by nám ale moc pomohlo, je finanční výpomoc při zařizování sportovního zázemí pro naše děti," uvedla zástupkyně ředitelky dětského domova ve Slezské Ostravě Dagmar Šamajová.

Kromě už zmíněné elektroniky a kosmetiky svěřenci dětského domova v Bukovanského ulici najdou pod vánočním stromečkem hry, knihy, ale i praktické dárky jako župánky a deštníky.

„Náš ústav naopak vítá jakýkoliv dárek od veřejnosti. Jen musí mít lidé na mysli, že v našem domově jsou jen chlapci. Nedávno jsme například dostali rotoped. Přestože jsou to větší děti, nepohrdnou ani hračkami. Rády si hrají a mají z darovaných věcí radost," přiblížil vychovatel v dětském domově v Ostravě-Kunčicích Adam Hrnčíř. Dárci tak mohou přinést cokoliv, co podle nich kluci ve věku od devíti do 18 let využijí.

Dětem v Klokáncích může věnovat dárek každý

Zpříjemnit Vánoce dětem v českých Klokáncích se rozhodla Lenka Boubalová, která zorganizovala akci s názvem Vánoce patří dětem. Cílem projektu je pro tyto děti získat do 30. listopadu co nejvíce dárků, které občané mohou nosit na sběrná místa. „O akci jsem se dozvěděla prostřednictvím facebooku. Nápad se mi líbil, tak jsem paní Boubalovou kontaktovala a ze své vinotéky jsem udělala sběrné místo," říká o projektu manažerka ostravské vinotéky Víno Hruška Andrea Havlenová. 

Vítány jsou věci pro dívky a chlapce ve věkových kategoriích 2 až 4 roky, 5 až 9 let nebo 10 až 14 let. Lidé mohou darovat cukrovinky, hračky, oblečení, hygienické či školní potřeby a následně je musí zabalit jako vánoční dárek. Nakonec je třeba krabici označit etiketou s popisem pro koho je určena. „Lidé se nemusí bát. Klokánek o akci ví a souhlasí s ní. Po ukončení sběru se s ostravskou pobočkou spojím a domluvím na předání," doplňuje Havlenová. Zájemci mohou připravené balíčky donést do vinotéky Víno Hruška v ulici 28. října. (jar)