Diabetoložka Eva Račická, místopředsedkyně České diabetologické společnosti, v rozhovoru pro Deník upozorňuje, že za posledních třináct let bylo v České republice schváleno a zavedeno přes dvacet nových antidiabetických léčiv. 

V čem spočívá nebezpečí cukrovky obecně?
V akutních komplikacích (hypoglykémie) a v dlouhodobých následcích. Dlouhodobě vysoká hladina krevního cukru u onemocnění diabetem poškozuje jak malé, tak velké cévy.

14. listopad je Světovým
dnem diabetu


Čtrnáctý listopad vyhlašuje OSN jako Světový den diabetu.  Tento den se slaví v den narození Fredericka Bantinga, který spolu s Charlesem Bestem v roce 1922 objevil životy zachraňující inzulín. Výskyt diabetu zejména 2. typu se každoročně zvyšuje nejen v ČR, ale nárůst je zaznamenán celosvětově. Je to způsobeno zejména nezdravým životní stylem. Vhodná výživa, přiměřená tělesná hmotnost a fyzická aktivita jsou klíčem v prevenci diabetu 2. typu.

Poškození cév se u lidí s diabetem může ukázat jak v podobě srdečního infarktu, který u nich hrozí třikrát častěji než u ostatních, mozkové mrtvice (čtyřikrát častější výskyt) a ischemické choroby dolních končetin, tak také jako poškození zraku nebo ledvin.

Může zhoršovat diabetes průběh onemocnění covid-19?
Špatně kompenzovaná cukrovka s přítomností komplikací, včetně obezity, zvyšuje riziko komplikovanějšího průběhu infekčních onemocnění, včetně covid-19. Naopak u dobře kompenzovaného diabetika bez komplikací může být riziko podobné jako u lidí bez diabetu. Výhodné je proto využití moderních antidiabetik, která snižují nejen hladinu cukru v krvi, ale také krevní tlak a hladinu lipidů a riziko komplikací obecně snižují. Velmi vhodné je také preventivní očkování například proti chřipce a pochopitelně při vyšším výskytu viróz dodržování všech hygienických zásad.

Je rozdíl mezi léčbou diabetiků dříve a nyní?
Zatímco dříve se léčba diabetiků zaměřovala výhradně na úpravu hladiny cukru v krvi, cílem moderní antidiabetické léčby je snížit i další zdravotní rizika diabetiků. Za posledních zhruba 13 let bylo v České republice schváleno a zavedeno přes 20 nových antidiabetických léčiv. Jedním z nich jsou GLP-1 agonisté, které upravují hladinu cukru v krvi a byla u nich také prokázána schopnost chránit srdce a cévy diabetiků. Vliv mají rovněž na snižování hmotnosti, přičemž nadváha a obezita jsou další komplikací zvyšující  riziko srdečně-cévních onemocnění. 

MUDr. Jan Brož.
ON-LINE rozhovor s diabetologem MUDr. Janem Brožem