Oba se léčí s epilepsií. Zatímco u Jarouška se povedlo dostat ji pod kontrolu a motorický vývoj nakonec dohnal, Vašíčkům stav navíc komplikuje ještě dětská mozková obrna.

„Cvičila jsem s nimi Vojtovu metodu. Jaroušek pak začal přibližně ve dvou letech chodit. Vašík však má narušenou rovnováhu komplikovanou nevidomostí neurologickéhu původu. Vnímá tedy pouze hmatem a sluchem, a bez pomoci nedokáže chodit," přibližuje pětatřicetiletá maminka obou chlapců.

Vašíček je velkým fanouškem Karla Gotta. Jeho písničky vždy neomylně pozná, užívá si jejich poslech a tleská. „Přestože měl navíc i vrozenou ortopedickou vadu, kterou napravily až tři operace, a trápí ho epilepsie, je to malý bojovníček. Neustále má snahu vytahovat se do stoje a různě se protahovat. Rád chodí, ale je slabý a chůzi zvládá jenom s naší oporou nebo v chodítku, které si vyzkoušel v lázních," dodává jeho maminka s tím, že právě chodítko se mu snaží nyní zajistit.

Pro Vašíčka by největším přínosem byla speciální léčba v lázních, která však není hrazena zdravotní pojišťovnou.

„Velmi by nám pomohlo, kdyby Vašík začal chodit. Když je manžel v práci, není v mých silách vzít na procházku oba kluky najednou, vzhledem k tomu, jak je Jaroušek neposedný a nezbedný. Terapie, která trvá 28 dní, však stojí okolo 50 tisíc. Neurolog nám ale řekl, že díky ní by byla šance, že chlapec začne chodit," popisuje maminka z Ostravy, která i přes náročnou péči o kluky pracuje na poloviční úvazek.

„Jsem velmi vděčná, že mohu pracovat. Naše okolí se rychle dozvědělo o chystaném Kabelkovém veletrhu. Nejenom známí, ale i lidé v práci se nás ptají, kam mají kabelku přinést, protože nám chtějí pomoct. Jsme za to rádi, ale zároveň jsme z toho trochu rozpačití, protože nejsme zvyklí přijímat pomoc od druhých lidí. Hlavně se snažíme vystačit si sami," zdůvodňuje, proč chtějí zůstat s manželem v anonymitě. „Nepředpokládáme, že bychom obdrželi nějakou vysokou finanční částku. Byli bychom rádi, kdyby vybraná suma pokryla Vašíkovu nákladnou terapii, protože její úhrada už není v našich finančních možnostech. Proto vítáme finanční pomoc od Deníku a Nadačního fondu Šťastná hvězda, a děkujeme tímto všem, kteří nám chtějí pomoct," uzavírá maminka Jarouška a Vašíka.

Kabelkový veletrh Deníku se uskuteční v pátek 10. října v ostravské ČEZ Aréně od 14 hodin. Své nepotřebné ale nositelné kabelky můžete nosit do redakcí Deníku v celém kraji do konce září.

V zítřejším vydání Deníku se dočtete mimo jiné bližší informace o lázeňské terapii, která by měla Vašíkovi pomoct.

Výzva Deníku: I VAŠE KABELKA MŮŽE POMOCI!

Každá jsme jiná, ale jedna věc nás spojuje - KABELKA
Bez ní si už ani nedokážeme představit svůj běžný pracovní nebo školní den. Proto je všechny sbíráme; malé, velké, značkové, neznačkové, kožené i látkové kabelky. V duchu hesla „Daruj kabelku v takovém stavu, v jakém bys ji sama ráda koupila" nám ji můžete přinést do 30. září do jedné z našich regionálních redakcí.

Kromě toho, že uděláte radost jiné ženě, přispějete i na dobrou věc. Deník totiž 10. října pořádá v ostravské Čez Aréně ojedinělou charitativní akci, na které bude prodávat za ryze symbolické ceny nositelné kabelky všech dárkyní z celého Moravskoslezského kraje.

Celý výtěžek z Kabelkového veletrhu Deníku pak ve spolupráci s Nadačním fondem Šťastná hvězda věnujeme na léčbu šestiletých dvojčátek Vašíčka a Jarouška z Ostravy, kteří trpí mimo jiných zdravotních komplikací i Westovým syndromem.

Navíc budeme po celé září hledat, sbírat a pravidelně zveřejňovat příběhy našich čtenářek a jejich kabelek. Další sběrná místa kabelek připravujeme a budeme vás o nich průběžně informovat. Všechny jste zvané. Podpořte oba chlapečky a zároveň si udělejte radost koupí nové kabelky.