Nebouráme, rekonstruujeme. Tento jasný signál vyslala Ostrava ohledně mrakodrapu v Ostrčilově ulici v centru města.

Mezi přihlášenými architekty do výběrového řízení na zpracovatele investičního záměru bylo i světoznámé studio AI DESIGN Evy Jiřičné a Petra Vágnera, kteří jej nakonec díky své představě a cenové nabídce vyhráli.

Je to pro ně větší výzva, než navrhovat budovu novou.

„Připadá nám velmi smysluplné tuto budovu oživit a vrátit ji opět k životu. Na základě provedených průzkumů totiž není v tak špatném stavu, jak se všeobecně soudilo. Navíc je to v jistém smyslu symbol Ostravy. Obecně máme rekonstrukce velmi rádi a neusilujeme vždy o prosazení novostavby na úkor stávající stavby, pokud to není z nějakého důvodu nevyhnutelné,“ říká architekt Petr Vágner.

I přes nutnost vycházet z původního skeletu a dalších mnohdy omezujících skutečností předložili odvážný návrh.

Jaké další projekty v ČR mají tito architekti „na triku“?

Centrum nového Žižkova:

Fotogalerie: Centrum nového Žižkova

Hotel Josef a oranžerie Pražského hradu:

Fotogalerie: Hotel Josef a oranžerie Pražského hradu

Kostel sv. Anny v Praze:

Fotogalerie: Kostel sv. Anny

Univerzitní centrum UTB ve Zlíně:

Fotogalerie: Univerzitní centrum UTB ve Zlíně

*Více vizualizací (ukázek) najdete v hlavní fotogalerii nahoře.

Zeleň na balkonech a stínící prvky

„Specifická bude tato budova především svou novou fasádou se zaoblenými balkóny v každém z rohů. Umístění těchto balkónů a jejich tvar vychází čistě ze statiky stávající stavby. Na balkonech bude bohatě použita zeleň, pro kterou je v nich počítáno s přípravou na její pěstování i zavlažování,“ odhalují architekti tajemství neobvyklých balkonů.

Počítají také s tím, že celá fasáda bude co nejvíce prosklená, bude mít i stínící prvky.

„Maximální prosklení by mělo zlepšit vnitřní pohodu v bytech, kde je relativně nízká světlá výška místností. A budova bude specifická i kavárnou na střeše s fantastickým výhledem na celou Ostravu,“ říká Vágner, podle něhož je důležité, aby „nová“ budova byla energeticky co nejvíce soběstačná a zelená.

To bude možné i proto, že z původního objektu zůstane jen betonový skelet.

Rekonstrukce má stát 331 milionů korun. „V zadání jsme neměli přesně stanovenou cenu, do které bychom se měli vejít, ale při všech vzájemných jednáních zástupci města zdůrazňovali nutnost použití co nejefektivnějších řešení v závislosti na ceně a tím jsme se také při práci řídili,“ podotýká Vágner.