Ostravští radní tento týden schvalují dodavatele, s nímž uzavřou smlouvu o dílo na provedení rekonstrukce a modernizace porubského domu kultury Poklad. Je to účastník výběrového řízení vystupující pod názvem „Společnost POKLAD Z+G+R“ a tvoří ho společnosti Zlínstav, Geosan Group a Ridera Stavební.

„Jsme si vědomi, že se jedná už o třetí začátek záchrany hlavního porubského kulturního centra. V tuto chvíli nejde o žádný pokus, je to zásadní investice, bereme ji velmi vážně,“ vzkazuje náměstkyně primátora Bajgarová. Dřívější potíže s dodavateli podle ní město v nové veřejné zakázce „s maximální snahou“ eliminovalo.

Smlouva se má uzavřít v květnu, pak se předá stavba dodavateli… ten musí do třiaosmdesáti týdnů od převzetí hlásit hotovo! „Využití letošní stavební sezony zabrání i dalšímu chátrání objektu,“ uvádí Bajgarová. Nabídková cena vítězného zhotovitele – 354 986 000 korun – je nejnižší z osmi uchazečů o renovaci Pokladu.

„Vypadá to, že všechny spory z minulosti jsou urovnány, zdárnému průběhu prací nic nestojí v cestě,“ říká Darina Daňková, jednatelka společnosti Akord & Poklad, přes níž jde financování rekonstrukce. Upozorňuje také, že smlouva s novými stavaři je přísně postavena – právě proto, aby se neopakovaly excesy z dřívějších let.

DK Poklad se totiž opravuje-neopravuje od roku 2012 a město už vypovědělo smlouvy dvěma sdružením dodavatelů. „Modernizace objektu stála od jejího zahájení téměř dvaapadesát milionů korun,“ uvádí náměstkyně primátora s tím, že se řešily spory s někdejším nájemcem prostor i platby za vícepráce dřívějším stavařům.

„I když se už rozeběhne rekonstrukce samotné budovy kulturního domu a její dokončení potrvá až do roku 2021, veřejnost o kulturu neochudíme,“ tvrdí jednatelka Akordu & Pokladu. Tato společnost slibuje letos opět promítání v letním kině Amfi, koncerty či divadla. Hovoří se i o velké „pecce“, která však zůstává v tajnosti.

Co bylo a co bude?

S tehdejší době odpovídající pompou položili při „mírové slavnosti“ 13. července 1958 základní kámen KD Poklad. Budovalo se podle návrhů Jiřího Petrusiaka, Čeňka Vorla (vzhled zvenčí) a Františka Michališe (interiéry). Otevření tehdejšího Klubu pracujících Poruby se uskutečnilo 29. prosince 1961 a sedm let nato přibyl i venkovní amfieátr. Objekt patřil původně dopravnímu podniku, pak těžařům, dnes je města. A to oznámilo jeho celkovou proměnu včetně cest a okolní zeleně (na vnitřní prostory i stání pro auta bude samostatná zakázka). V novém Pokladu má být velký (420 míst) a menší (100 míst) divadelní sál, společenský sál, dva salonky a tři multifunkční učebny, minikino (60 míst), restaurace s terasou a klubem. Ale to až v roce 2021. Venku zůstane amfiteátr s kapacitou 1700 diváků.