Ještě ve druhém kvartálu roku 2017 bylo v České republice na 640 tisíc dlužníků s evidovaným závazkem po splatnosti v registru fyzických osob. Dnes jich je 470 tisíc a za poslední rok čísla spadla o polovinu! Obdobný trend je i v našem regionu. Vyplývá to z údajů sdružení Solus, které sdružuje na šedesát společností poskytujících služby spotřebitelům v oblasti bankovních úvěrů a stavebního spoření, nebankovních půjček, telekomunikačních služeb, distribuce energií a P2P půjček.

Porubský poklad se otevírá veřejnosti.
FOTO: Ostrava se dočkala, Poklad v Porubě se otevírá a takto vypadá uvnitř

Méně pozitivní už je cifra, kterou dospělí Češi dohromady dluží po splatnosti a jež dosahuje 36 miliard korun! Nechvalnou vizitkou pro moravskoslezské obyvatelstvo je skutečnost, že na celkovém dluhu se podílí takřka nejvyšším podílem. Lidé s dluhem po splatnosti mají trvalé bydliště nejčastěji v Ústeckém kraji (15 procent), Moravskoslezský však se ztrátou pouhé desetiny procenta s velkým přehledem následuje.

Proč dlužníků ubývá

„Přesto se najdou společnosti, které nabízejí nejrůznější ‚půjčky bez registrů‘. Podobné produkty přitom mohou do dluhové spirály dostat i klienty společností, které jejich schopnost splácet na začátku smluvního vztahu řádně prověřily,“ uvedl tajemník sdružení Solus Jan Stopka.

Zchátralý areál se dvěma zámky chce obec Bravantice revitalizovat a má s ním velké plány.
Areál s dvěma zámky nedaleko Ostravy chátrá, obec s ním má velké plány

V Moravskoslezském kraji mělo před měsícem evidováno dluh po splatnosti zanesený v registru sedm procent obyvatel, přitom ještě před dvěma lety to bylo devět procent a před šesti lety řádně nesplácel dokonce každý desátý obyvatel kraje! Proč však poslední dobou počet dlužníků v registru rapidněji klesá?

„Kromě odpovědného přístupu společností, které se podílejí na činnosti sdružení Solus, přinesla obrovské zlepšení situace nová legislativa. Stručně řečeno, společnost musí být velmi opatrná, pokud najde záznam o existujícím dluhu potenciálního klienta, a v případě předlužení mu další úvěrový produkt neposkytne,“ vysvětlil pro Deník Miroslav Beneš, mediální zástupce sdružení Solus.

K TÉMATU

Podíl dospělých osob s dluhem po splatnosti v registru fyzických osob v Moravskoslezském kraji:

30. 6. 2021 7,04 %
30. 6. 2020 8,16 %
30. 6. 2019 8,59 %
30. 6. 2018 9,21 %
30. 6. 2017 9,41 %
30. 6. 2016 9,98 %
30. 6. 2015 10,09 %
Zdroj: Solus

Tři otázky pro Miroslava Beneše, mediálního zástupce sdružení Solus

Jak je možné, že počet dlužníků klesá navzdory ekonomické krizi a epidemii koronaviru?
Důvodů pro zlepšení platební morálky Čechů je několik. Důležité jsou legislativní úpravy z posledních let, které zavedly zákonnou povinnost odborně prověřit schopnost klienta splácet úvěr a přispěly tak ke zdravějšímu klientskému portfoliu úvěrových společností. Specifickým faktorem loňského roku se stalo zavedení zákonných odkladů splátek úvěrů, které umožnilo odložit splácení i některým občanům, kteří by i bez vlivu koronaviru své závazky nespláceli. Celá řada odpovědných finančních institucí, které jsou členy Solus, pak poskytují odklady splátek i po skončení této zákonné povinnosti.

Očekáváte, že letošní rok by tedy mohl znamenat zhoršení?
Klíčové samozřejmě bude, jak se česká ekonomika vyrovná s dopady pandemie koronaviru. Ještě na začátku roku vypadala situace hůře, než se jeví podle oznámené výkonnosti ekonomiky nyní. Společnosti sdružené v Solus aplikují řadu let odpovědný přístup k poskytování úvěrů a mají zdravé klientské portfolio, proto neočekáváme zásadní zhoršení dluhů domácností po splatnosti v roce 2021.

Kde mohou spotřebitelé zjistit, zda nemají dluhy po splatnosti zapsané v registru?
Nejjednodušší cesta je navštívit stránky www.NejsemDlužník.cz. Při využití platby kartou získá spotřebitel ve většině případů do 15 minut kompletní výpis, který obsahuje informace o existenci závazků po splatnosti zapsaných v Registru fyzických osob Solus, informace o zápisu v Centrální evidenci exekucí a v Insolvenčním rejstříku. Jeho cena je 200 korun. Požádat o výpis lze také prostřednictvím aplikace SMS Výpis nebo písemně.