Hostující příznivci napadli při odchodu ze sektoru po utkání pořadatele, z nichž jeden skončil po zásahu slzným plynem do obličeje v nemocnici. Chuligáni navíc zcela zničili záchody, poničili elektrický rozvaděč, ploty a napáchali celkovou škodu ve výši 30 tisíc korun.

„Ve spolupráci s městem budeme po výtržnících vymáhat úhradu vzniklých škod," uvedl mluvčí Baníku Jaroslav Baďura. „U těch, které policie určí jako hlavní viníky celého incidentu, změníme zákaz tak, aby už nesměli svému klubu přijet fandit proti Baníku nikdy," dodal.

Utkání mezi Baníkem a Spartou vyvrcholilo v konflikt

Málokteré utkání vzbuzuje takové emoce a napětí, jako souboj Baníku se Spartou. Podobně to vnímá také moravskoslezská policie, která tento zápas označuje za jeden z nejrizikovějších. Nepodcenila jej ani tentokrát.

Příjezd sparťanských fanoušků na ostravské hlavní vlakové nádraží doprovázela celá řada bezpečnostních opatření. Více než hodinu před zahájením fotbalového zápasu omezila policie provoz v Českobratrské ulici. A to od sjezdu na Bohumínskou až po křižovatku s Michálkovickou ulicí.

Město bylo poseto policejními vozy. Živo bylo také na hlavním nádraží, kde na příjezd sparťanů čekali těžkooděnci a speciální spoje dopravního podniku. Vlak EuroCity, který si pro svou přepravu vybrali, ale cestou nabral menší zpoždění.

Na Hlavní nádraží v Ostravě tak jako první dorazil hlouček asi padesáti fanoušků spojem společnosti Regiojet. Policii se ho ihned podařilo nasměrovat do autobusu. Zhruba po dalších dvaceti minutách dorazil očekávaný vlak. Z něj vystoupilo asi 250 sparťanů.

Po úvodním skandování si řada z nich posedala na koleje, policie je však vyzvala, aby kolejiště opustili a nastoupili do autobusů. Situace trvala zhruba patnáct minut a obešla se bez násilností. O půl třetí vyrazily transporty ze vzduchu doprovázené policejním vrtulníkem na stadión Bazaly.

Použití pyrotechniky

Zápas se rovněž obešel bez komplikací. Ty přišly až s koncem utkání. Podle náměstka krajského policejního ředitele Tomáše Rychtara bylo spouštěcím momentem pravděpodobně použití pyrotechniky fanoušků hostujícího týmu vůči ostraze. Na žádost ostrahy pak zakročila policie, i proto, že fanoušci začali ničit majetek stadiónu.

„Při bezpečnostním opatření k fotbalovému utkání mezi Baníkem Ostrava a Spartou Praha došlo k zajištění celkem 54 osob, především z důvodu poškozování majetku fotbalového stadiónu, napadání ostrahy a přestupkům proti občanskému soužití. Došlo také k poškození tří služebních vozidel a k lehkému zranění pěti policistů," uvedl Tomáš Rychtar.

Pokousaný policista

Policejní mluvčí Gabriela Holčáková doplnila, že při konfliktech docházelo především k ručnímu napadení. „Výjimkou ale nebylo ani přehazování předmětů přes plot, zranění utrpěli také lidé z pořadatelské služby. Jeden z policistů byl pokousán na ruce," přiblížila zranění Gabriela Holčáková s tím, že zajištění byli převážně fanoušci Sparty.

Policie však musela postarat i několik domácích fandů. K jejich přímému střetu ale nedošlo.

Na místě při konfliktu zasahovaly dvě družstva policistů čítající celkem dvacet mužů. Dohromady bylo nasazeno 185 policistů, zahrnující příslušníky antikonfliktního týmu, další desítky policistů se podílely na přípravě bezpečnostních opatření.

„Jednalo se převážně o přestupková jednání, sice na konci došlo k napadení pořadatelů a demolování zařízení, nicméně ty první informace, kterými v tuto chvíli disponujeme, řadí zásah mezi méně krizový," zhodnotila Gabriela Holčáková. Doplnila, že škody na majetku stadiónu se odhadují na třicet tisíc korun, kdy došlo k poškození elektrického rozvaděče a oplocení stadionu.