Skončil 23. ročník Dnů NATO v Ostravě & 14. ročník Dnů Vzdušných sil Armády České republiky. Návštěvníci měli možnost vidět to nejlepší z činnosti a techniky nejen armádních jednotek, ale i integrovaného záchranného systému, a to nejen z Česka, ale i celkem z osmnácti států.

V okolí mošnovského letiště se sešla hrstka aktivistů.
VIDEO: Protest proti NATO. U mošnovského letiště se sešli i aktivisté

Už první den letní počasí přilákalo na Letiště Leoše Janáčka Ostrava 100 tisíc fanoušků bezpečnostních sborů. Mohli vidět dynamické ukázky ve vzduchu i na zemi, v areálu si mohli prohlédnout desítky letadel i další techniky. Program v Mošnově trval každý z víkendových dnů déle než osm hodin.

Sobota na Dnech NATO, 16. září 2023:

Návštěvníci mohli vidět například vrtulníky americké výroby AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, které si pořídila česká armáda, naopak derniéru měl na akci jejich předchůdce, bitevní vrtulník Mi-24. Velkým lákadlem byla rovněž pětice letadel F-35 Lightning II, o jejichž koupi jedná Česko s USA. K nejatraktivnějším bodům programu patří každoročně vystoupení akrobatických skupin, letos to byly polské skupiny Orlik a Zelazny a švýcarský PC-7 Team.

Dvoudenní Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády ČR, největší bezpečnostní show v Evropě, 16. září 2023, Mošnov. Osvobození rukojmích z rukou teroristů (Zásahová jednotka Policie ČR, GROM).
V Mošnově se představila elitní polská jednotka GROM. Byla i v Perském zálivu

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Ukázky na nich předváděly armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky, letos z 19 zemí. Poprvé mezi nimi byli zástupci Portugalska a Lucemburska. Vstup na akci je zdarma a každoročně na ni jezdí lidé z celé republiky i ze zahraničí, hlavně z blízkého Polska. I díky tomu, že Polsko bylo letošní partnerskou zemí Dnů NATO, bylo návštěvníků od severních sousedů ještě více než obvykle.

Předseda pořádající organizace Jagello 2000 Zbyněk Pavlačík řekl, že lidé mohli v Mošnově řadu věcí vidět poprvé nejen v České republice, ale šlo o techniku, která ještě nebyla k vidění ani v okolních zemích. Polsko například prezentovalo korejské stíhačky FA-50, které do jeho výzbroje přibyly teprve nedávno. Ukázalo i systém HIMARS známý i z bojů na Ukrajině, nejmodernější korejský tank K2 nebo bezpilotní prostředek Bayraktar.

Dvoudenní Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády ČR, největší bezpečnostní show v Evropě, 16. září 2023, Mošnov. U.S. Air Force F-35A Lightning II Demonstration Team.
OBRAZEM: Koupí je Česko? Takto se na Dnech NATO předvedly F-35

Jako každoročně akci provázely dopravní komplikace na silnicích v okolí letiště. V sobotu ráno a dopoledne byly ze všech příjezdových směrů kolony, ta nejdelší od Studénky od dálnice D1 byla dlouhá až devět kilometrů. Lidé v kolonách čekali déle než hodinu. Dnes byla situace klidnější, hlavně při odjezdu ale i dnes řidiči na silnicích míjeli stovky chodců a cyklistů.