Ministerstvo obrany by do několika týdnů mělo vládě představit finální výsledek jednání mezi ČR a USA. Kabinet následně rozhodne o nákupu. Maximální možnou částkou pro případný desetiletý kontrakt má být 5,62 miliardy dolarů (asi 124 miliard korun).

Přílet letounů F-35A Lightning II Demonstration TeamTeam vzdušných sil USA, 14.září 2023, Mošnov.
V Mošnově přistály letouny F-35A, mezi piloty je i žena. Podívejte se na video

„Věřím, že za několik let zde tyto letouny přivítáme i v českých barvách, protože jsou to stroje budoucnosti, které jsou nejlepší volbou pro zajištění ochrany našeho vzdušného prostoru,“ uvedla ve svém proslovu na Dnech NATO ministryně obrany Jana Černochová.

K roku 2021 bylo vyrobeno více než 600 kusů F-35 v různých verzích, kromě USA je používán Itálií, Spojeným královstvím, Nizozemím, Norskem a dalšími. Mimo státy NATO pak letouny F-35 můžeme nalézt ve výzbroji Japonska či Austrálie.

Lockheed Martin F-35 Lightning II je jednosedadlový, jednomotorový víceúčelový letoun páté generace. Jeho hlavní předností je široká variabilita použití a technologická vyspělost, která posouvá letoun F-35 do kategorie letounů páté generace. Disponuje s rozsáhlým arsenálem, který může být tvořen variací raket vzduch-země, vzduch-vzduch, protitankových střel, nebo pumami menších a středních velikostí. Do budoucna se počítá také s možností nést termonukleární bombu B61 nebo s lasery. Je vybaven více „konvenčním“ čtyřhlavňovým rotačním kanónem GAU-22/A ráže 25mm s kadencí 3300 ran za minutu.

Dvoudenní Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády ČR, největší bezpečnostní show v Evropě, 16. září 2023, Mošnov.
Dny NATO 2023: Kolony i kolapsy, první den na letiště zamířilo sto tisíc lidí

„Může poskytovat přímou leteckou podporu jednotkám na zemi, provádět průzkum, vybojovat vzdušnou nadvládu nebo se také zapojit do elektronického boje či potlačovat nepřátelskou protivzdušnou obranu. F-35 je tak schopná nahradit stávající různorodé letouny jako F-16 Fighting Falcon, F/A-18 Hornet, A-10 Thunderbolt II nebo AV-8B Harrier II, které technologicky převyšuje,“ představují technické možnosti letounů organizátoři Dnů NATO.

V současné době je letoun F-35 produkován ve třech základních variantách, základní verze F-35A klasické konstrukce, verze B umožňující svislý vzlet i přistávání, tzv. V/STOL známý především u legendárního AV-8B Harrier. Varianta F-35C je pak modifikována pro operace z letadlových lodí a odlišuje se od verze A především sklopitelnými křídly. Letoun F-35 byl také modifikován pro speciální potřeby svých uživatelů, v izraelském letectvu tak můžeme nalézt verzi F-35I s modifikovanou elektronikou nebo verzi CF-35 pro kanadské letectvo disponující brzdícím padákem.

Na Dny NATO 16. září 2023 dorazila i ministryně obrany Jana Černochová a premiér Petr Fiala.
Co čeká českou armádu? I o tom na Dnech NATO promluvili Fiala a Černochová

Hlavní technické údaje
Rozpětí 10,7 m
Délka 15,7 m
Výška 4,38 m
Hmotnost prázdného stroje 13 199 kg
Maximální vzletová hmotnost 31 800 kg
Maximální rychlost 1 930 km/h
Dostup 18 288 m
Dolet (bez přídavných nádrží) 2 220 km

*Zdroj NATODays.cz