K vidění bude letos na mošnovském letišti tradičně nejmodernější pozemní i vzdušná vojenská technika. Na Dnech NATO se předvedou zástupci bezmála dvaceti zemí. Naposledy se v České republice ve vzduchu představí například dosluhující sovětská technika, konkrétně nadzvukové letouny Su-22 a MiG-29 polského letectva.

Naopak velkou českou veřejnou premiéru zažijí nové vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom. K vidění bude i řada dynamických ukázek. 

Řidiči, připravte se na kolony

Stejně jako v minulých ročnících se očekávají velké dopravní komplikace. Příjezd desítek tisíc návštěvníků je tradičně doprovázen dopravními problémy. Ve všech směrech se budou tvořit kolony. Jak se na situaci připravují policisté letos?

Letiště v Mošnově a okolní pozemky. Ilustrační foto.
O čem rozhodli zastupitelé? Armádní základna na letišti Mošnov opět budila emoce

„Moravskoslezští policisté jsou připraveni učinit vše pro minimalizaci dopravních komplikací, včetně korigování dopravy dle aktuálního stavu průjezdnosti komunikací. Ty však mají svou kapacitu a je potřeba počítat s vysokým počtem vozidel,“ uvedla Soňa Štětínská s tím, že letos se očekává i zvýšený počet polských návštěvníků, což může způsobit potíže ve směru z dálnice D1.

„Organizátoři letos očekávají vyšší návštěvnost diváků z Polska. Na příjezdových komunikacích probíhají stavební úpravy. O to více bude zapotřebí opatrnosti a ohleduplnosti,“ zdůraznila Štětínská, která zmínila aktuální stavební práce na přivaděči z dálnice D1, který je užíván pro příjezd k letišti i návrat.

Dopravní omezení v Mošnově, 21. 8. 2023.
Budování obchvatu Mošnova? Hrůza projíždět nejen ve špičce

Ve směru z Mošnova čeká u čerpací stanice na řidiče nový kruhový objezd, který se naštěstí podařilo dokončit před konáním Dnů NATO. Motoristé se musejí připravit i na to, že v okolí letiště mohou být některé silnice uzavřeny, jiné pak zjednosměrněny.

„Je nutné dbát pokynů a dopravního značení,“ uvedla Štětínská.

Speciální telefonní linka

Policie podobně jako v předchozích letech zřídila speciální telefonní linku +420 723 759 733. Fungovat bude v sobotu a v neděli od 7 do 18 hodin.

„Policisté budou na této telefonní lince připraveni poskytovat informace o objízdných trasách a dopravních komplikacích především řidičům, kteří budou oblastí jen projíždět a jejichž cílem není letiště a okolí. Linku mohou samozřejmě využít i motoristé mířící na Dny NATO. Nicméně je předpoklad, že i přes usměrňování dopravy v místě a okolí se řidiči kolonám zřejmě nevyhnou,“ doplnila Štětínská.

Přílet moravskoslezských hasičů z Řecka, 1. 9. 2023.
VIDEO: Dojetí v Mošnově. Čeští hasiči se vrátili z extrémního zásahu v Řecku

Policisté se připravují i na situace, kdy v jejich rukou skončí děti, které se ztratí rodičům. „O děti se policisté postarají a učiní vše pro zkontaktování rodičů či doprovodu v co nejkratší době. Centrem bude stan umístěný přímo na ploše, poblíž komentátorské věže u místa dynamických ukázek,“ uzavřela Štětínská.

K tématu
Zásadní doporučení mají policisté pro řidiče, kteří mají během Dnů NATO naplánovaný odlet z letiště. „Doporučujeme vyjet včas, nejlépe s určitou časovou rezervou a počítat s případným zpožděním. S ohledem na aktuální dopravní situaci se obvyklý čas potřebný k dojezdu na letiště může prodloužit o desítky minut, v opravdu krajním případě o hodiny,“ zdůraznila Soňa Štětínská z moravskoslezské policie.