Varování před kolapsy

Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje (ZZS MSK) v souvislosti se zvýšeným počtem zásahů u kolapsů návštěvníků Dnů NATO, varuje před dehydratací a přehřátím organismu.

„Nedělní teploty mohou být ještě vyšší. Záchranáři proto doporučují návštěvníkům akce, aby dbali na dostatečný příjem tekutin, které je vhodné mít nejlépe vždy po ruce. Do areálu lze přinést vlastní tekutiny v plastových lahvích. Dále může být užitečná pokrývka hlavy jako ochrana před přímým sluncem a případně chronicky užívané léky pro případ nutnosti jejich užití,“ vyzval mluvčí ZZS MSK Lukáš Humpl.   

Dvoudenní Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády ČR, největší bezpečnostní show v Evropě, 16. září 2023, Mošnov.
Dny NATO 2023: Kolony i kolapsy, první den na letiště zamířilo sto tisíc lidí

„Na příjezdových komunikacích ve směrech od Ostravy a od Studénky jsou nyní kolony cca 1 km. Od Příbora je provoz plynulý. Centrální parkoviště naplněno z pětiny,“ uvedli policisté krátce před 10. hodinou na sociální síti X. Současně žádají řidiče, ať parkují výhradně na místech k parkování určených. Jakákoliv překážka v silničním provozu je komplikací pro složky IZS.

Vzhledem ke zkušenostem z předchozích ročníků i ke včerejším několikakilometrovým kolonám opět vydali doporučení řidičům, kteří nemíří na Dny NATO, se okolí letiště nejlépe úplně vyhnout. Pokud míří do Mošnova, zvážit i jiné možnosti, než auto. Návštěvníci mají možnost i letos využít veřejnou autobusovou dopravu, vlakové spoje, mohou rovněž přijet na jízdním kole (a uložit kolo do kolárny) - nebo dojít pěšky.

Stejně jako včera bude i dnes fungovat zejména pro ranní komplikace v dopravě, ale i pro další případy (například ztracených dětí) fungovat speciální telefonní linka +420 723 759 733, a to od 7 do 18 hodin.

Když se ztratí dítě

Policisté krajského ředitelství budou stejně jako v předchozích letech připraveni rovněž na situaci, kdy se ztratí dítě. O děti se policisté postarají a učiní vše pro zkontaktování rodičů či doprovodu v co nejkratší době – centrem bude stan umístěný přímo na ploše, poblíž komentátorské věže (místa dynamických ukázek). V areálu a okolí se budou pohybovat primárně uniformovaní policisté.

K dispozici bude také vrtulník Letecké služby Policie České republiky.

Sobota v Mošnově

První den na 23. ročník Dnů NATO v Ostravě & 14. ročník Dnů Vzdušných sil Armády České republiky zavítalo přibližně 100 tisíc. Návštěvníci v areálu Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově a nad ním mohli vidět to nejlepší nejen z české armády, ale i z činnosti a techniky jednotek integrovaného záchranného systému a vojenské ukázky dalších osmnácti států. 

Zdroj: Youtube

Z českých politiků dorazil například premiér České republiky Petr Fiala a ministryně obrany Jana Černochová, ministr vnitra Vít Rakušan, hejtman Moravskoslezského kraje Jan Krkoška, primátora statutárního města Ostravy Jan Dohnal a a další.

Dvoudenní Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády ČR, největší bezpečnostní show v Evropě, 16. září 2023, Mošnov. U.S. Air Force F-35A Lightning II Demonstration Team.
OBRAZEM: Koupí je Česko? Takto se na Dnech NATO předvedly F-35

Na mošnovském letišti bylo k vidění více než 90 letounů a na tisíc kusů pozemní techniky. Tak, jako v jiných ročnících, byl i letos velký zájem o akrobatická vystoupení leteckých skupin, která reprezentoval švýcarský PC-7 TEAM a polské skupiny Orlik a Želazny. Na zemi se pak střídaly ukázky činnosti jednotlivých druhů vojsk, policie, Celní správy ČR a Vězeňské služby ČR.

Polsko, které má letos statut speciálního partnerského státu akce, pojalo svou účast opravdu velkolepě. Pozemní síly Polska nezůstaly pozadu za letectvem, návštěvníci akce tak mohli vidět dosud nejrozsáhlejší prezentaci těžké techniky a speciální výbavy, včetně premiérového vystoupení 25. letecké kavalerie.

Dvoudenní Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády ČR, největší bezpečnostní show v Evropě, 16. září 2023, Mošnov. Osvobození rukojmích z rukou teroristů (Zásahová jednotka Policie ČR, GROM).
V Mošnově se představila elitní polská jednotka GROM. Byla i v Perském zálivu

Akce pokračuje v neděli 17. září a předpověď počasí slibuje další slunečný den.