Česko není v Severoatlantické alianci (NATO) černým pasažérem, který riskuje a spoléhá jenom na pomoc spojenců. Naopak je zodpovědným státem, svoji bezpečnost bere vážně a pomáhá, kde je třeba, uvedl ve svém projevu ministerský předseda.

Jak dodal, je třeba si připomenout důležitost členství v NATO, které poskytuje výjimečné bezpečnostní záruky, které v minulosti Česko nemělo.

Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády ČR, největší bezpečnostní show v Evropě, 16. září 2023, Mošnov.
Dny NATO začaly: Na armádní show zamířily desetitisíce lidí, v okolí jsou kolony

Největší radost má premiér Petr Fiala z toho, že Česko není černým pasažérem v alianci. „Naopak jsme zodpovědným státem, svoji bezpečnost bereme vážně a pomáháme, kde je třeba. Nemyslím tím jen válku na Ukrajině, účastníme se několika mírových misí, pomáháme bránit nebe nad východní Evropou, vysíláme záchranáře do míst postižených katastrofami, zachraňujeme lidské životy,“ uvedl Fiala.

Modernizace armády

Poděkoval také hasičům, kteří pomáhali po požárech v Řecku, skvěle podle něj reprezentují české hodnoty.

Fiala dále řekl, že v posledních dvou letech se podařilo zahájit masivní a potřebnou modernizaci armády a vojenské techniky. Týká se to podle něj například bojových vozidel pěchoty, ručních zbraní, děl, tanků či vrtulníků. „Na této modernizaci se bude zásadně podílet i český obranný průmysl, ať už přímými dodávkami nebo ve spolupráci se zahraničními dodavateli,“ dodal.

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR na letišti v Mošnově. Archivní snímek Deníku. Ilustrační foto.
KVÍZ: Ostravské Dny NATO jsou fenoménem Evropy. Co všechno o nich víte?

O modernizaci armády hovořila také ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Zmínila smlouvu na dodávku bojových vozidel pěchoty CV-90, zisk tanků Leopard 2A4 od Německa jako kompenzaci za pomoc Ukrajině nebo zapojení do projektu vývoje nové verze tanků Leopard 2A8.

Česko také na základě vojenského doporučení jedná se Spojenými státy o koupi 24 letounů F-35. Ministerstvo obrany by mělo finální výsledek vyjednávání představit vládě do několika týdnů. Kabinet následně rozhodne o nákupu. Maximální možnou částkou pro případný desetiletý kontrakt má být 5,62 miliardy dolarů (asi 124 miliard korun).

Letouny amerického a britského letectva

Na Dnech NATO jsou k vidění právě tyto letouny z výzbroje amerického a britského letectva. „Věřím, že za několik let zde tyto letouny přivítáme i v českých barvách, protože jsou to stroje budoucnosti, které jsou nejlepší volbou pro zajištění ochrany našeho vzdušného prostoru,“ dodala Černochová.

Přílet letounů F-35A Lightning II Demonstration TeamTeam vzdušných sil USA, 14.září 2023, Mošnov.
V Mošnově přistály letouny F-35A, mezi piloty je i žena. Podívejte se na video

Letošní speciální partnerskou zemí Dnů NATO je Polsko. Polský generálmajor Cezary Wiśniewski uvedl, že jde o příležitost ukázat zbraňové systémy, z nichž některé byly už darovány Ukrajině. V rukou ukrajinských vojáků podle něj prokázaly svoji efektivitu. Přečetl zároveň zdravici polského ministra obrany Mariusze Blaszczaka, který mimo jiné uvedl, že Česko a Polsko jsou spojeny pevným partnerstvím založeným i na společné historii.

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Ukázky na nich předvádějí armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky, letos z 19 zemí. Poprvé jsou na akci zástupci Portugalska, speciální partnerskou zemí je letos Polsko. Vstup na akci je zdarma a každoročně na ni jezdí lidé z celé republiky i ze zahraničí, hlavně z blízkého Polska.