Dopravce si od tohoto kroku slibuje větší spokojenost cestujících a odstranění některých stresových situací, které čekání na spoj přináší. „Věříme, že se projeví známé pořekadlo: kdo si hraje, nezlobí. Obecně je cílem poskytovat větší komfort cestujícím a bezplatné připojení k internetu patří ke standardním službám, které by veřejná doprava měla poskytovat,“ zopakoval ředitel DPO Daniel Morys.

WiFi připojení se vedle Karoliny a Hranečníku objeví do konce srpna na dalších deseti zastávkách (Vřesinská, Svinov mosty h. z., Hulváky, Náměstí Republiky, Konzervatoř, Hlavní nádraží, Hlučínská, Mírové náměstí, Obchodní centrum ÚMOb Jih) a do konce roku jich přibude ještě osm (Alšovo náměstí, Poruba vozovna, Svinov mosty d. z., Hotel Bělský les, Dubina, Husův sad, Stodolní, Výstaviště).

Podle dopravce tak budou pokryty zastávky, na kterých se shlukuje až 90 procent všech cestujících. Zastávek v Ostravě je přitom až 700. Ty z nich (výše uvedené), které budou pokryty WiFi signálem, budou viditelně označeny logem.

Ve všech vozidlech!

K přetížení sítě by nemělo docházet ani při masových akcích, jako jsou Colours of Ostrava a další festivaly a sportovní akce. „Konektivita je vymyšlena tak, že se z ostatních zastávek přelije tam, kde je zrovna nejvíce lidí. Kladli jsme důraz na to, aby služba byla kvalitní. Nepřicházíme s ní jako první, ale o to více chceme, aby s ní lidé byli spokojeni,“ zdůraznil Morys.

Během září navíc DPO vysoutěží poskytovatele WiFi signálu i do vozidel. Ve všech přibližně šesti stech tramvajích, trolejbusech i autobusech bude připojení dostupné do konce března příštího roku.

Konektivitu na zastávkách pro DPO připravila městská společnost OVAnet a vybudování infrastruktury na všech vybraných zastávkách bude stát do 1,6 milionu korun. Dosah signálu by měl být 30 až 50 metrů od zastávky. Po každých dvaceti minutách systém uživatele „vykopne“ a je potřeba se přihlásit znovu.

Platební karty: jízdenky i pro spolucestující

30. června uběhl rok od zavedení platebních karet ve vozidlech ostravské MHD. Jak onen rok od zavedení karet vypadal řečí čísel, zjistíte v přehledné tabulce. Za zmínku stojí, že počet prodaných papírových jízdenek klesl o čtvrtinu a o pětinu u SMS jízdenek. Do konce letošního roku navíc bude odstraněn zřejmě nejdiskutovanější nedostatek – nemožnost pořídit jízdenku i pro spolucestující! Systém se také brzy rozšíří i k opavskému dopravci TQM a do konce příštího roku patrně do celého kraje.

Utracená částka za jízdenky: 25 168 184 korun
Počet zakoupených jízdenek: 1 384 816 kusů
Denní průměr v roce 2016: 2 430 jízdenek
Denní průměr v roce 2017: 4 893 jízdenek
Nejvíce jízdenek: 30. června 2017 (8 174 jízdenek)
Nejoblíbenější linka: tramvaj č. 8 (155 704 jízdenek)
Počet použitých karet v systému: 133 392