Po dlouhých třinácti letech najde budova někdejšího kina Máj v Ostravě-Přívoze využití. Přestavba zchátralé stavby se totiž po několika měsících blíží do cíle. Diváky vystřídají historické exponáty bude zde totiž depozitář Ostravského muzea.

„Budova bude mít novou zateplenou fasádu, opravenou střechu, vybourané výkladce, vyměněná okna, vstupní dveře a příslušné oplechování. Dále pak budou vyměněny vnitřní rozvody a elektroinstalace. Celková kapacita užitkové plochy se nemění," vyjmenovala tisková mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská s tím, že přestavba započala v srpnu letošního roku a skončí v tomto měsíci.

Depozitář pro uskladnění historických exponátů musí splňovat několik přísných kritérií. Musí v něm být například správná teplota vzduchu a vlhkost.

„Jsou to dva velké sály, ve kterých můžeme regulovat topení, jsou tam nainstalovány zvlhčovače a speciální stropní podhledy. Většina exponátů, které zde umístíme, byla uložena v muzeu, kde díky uvolněnému místu máme přednáškový sál a expozici věnovanou Ostravě," řekla Deníku ředitelka Ostravského muzea Jiřina Kábrtová a zároveň dodala, že hlavním posláním muzea je uchovávat připomínku na život společnosti a přírodní poměry Ostravska pro příští generace.

„Myslím, že se rekonstrukce povedla. Kromě zachránění chátrající budovy se podařilo i celkově povznést tamní prostředí jako takové," dodala ředitelka muzea Jiřina Kábrtová.

Cena rekonstrukce včetně projektové dokumentace a inženýrské činnosti je zhruba dvacet milionů korun.