Milovníků oběda v podobě smaženého řízku je totiž v kraji stále hodně. Kdo nechce moc utratit a spokojí se s řízkem kuřecím, má ideální řešení v podobě poledního menu v některé z restaurací. Jejich cena se nejčastěji pohybuje v rozmezí od 120 do 140 korun.

Pokud vyžadujete řízek z masa vepřového nebo dokonce pravý vídeňský, tedy telecí řízek, musíte si vybírat z jídelního lístku, ale hlavně více zaplatit.

Evakuační vlak z ukrajinského města Čop dorazil 28. února 2022 krátce po 22:30 na hlavní nádraží v Ostravě.
VIDEO: Zvláštní noční vlak do Ostravy přivezl z Ukrajiny další uprchlíky

Pokud si chcete dopřát vepřový nebo telecí řízek, připravte si 150 až 270 korun za porci. V luxusních restaurací to však bude bezpochyby ještě více.

„Kuřecí řízečky míváme obvykle v menu v pátek. Stojí stejně jako obvyklé menu, tedy 139 korun,“ řekl Tomáš Adámek z restaurace Stodola v Ostravě-Hrabové.

V areálu Záchranné brigády Hasičského a záchranného sboru (HaZZ) vznikl dočasný nouzový tábor, který je připravený pro lidi z Ukrajiny, 28. února 2022 v Humenném.
PŘEHLEDNĚ: Válka na Ukrajině vyvolala klíčové otázky i pro Moravskoslezský kraj

Při dotazu, zda se lidí vracejí po covidové pandemii do restaurací na meníčka, říká, že se situace zlepšuje ale pomalu.

Tomáš Mauko, majitel Beskydské řízkárny v Karviné říká, že lidí stále nechodí tolik, jako před začátkem pandemie. V řízkárně, kde připravují více než deset druhů jídel s řízkem ze všech možných mas (býv. restaurace Beskyd), a ve Výměníku, dostanete menu s kuřecím řízkem za 120 korun. Pokud host vybírá z jídelního lístku, dá za porci s řízkem vepřovým nebo telecím až 200 korun.

Lidé se na řízky do restaurací vracejí pomalu.Lidé se na řízky do restaurací vracejí pomalu.Zdroj: Deník/Iva Haghofer

Na pomalý návrat lidé k poledním menu si stěžují také v opavské restauraci Kozlovna Mezi trhy. „Lidé chodí stále méně než před dvěma lety,“ řekl provozní restaurace s tím, že menu s polévkou a řízkem s přílohou mají za 135 korun.

Město Ostrava zřídilo na ulici Wattova v Přívoze sběrné místo v halách pro materiální pomoc obyvatelům Ukrajiny. 27. února 2022 v Ostravě.
OBRAZEM: Sběrné místo pomoci pro Ukrajinu v Ostravě. Město zapojilo i strážníky

Majitel radniční restaurace Ostrava Josef Golis říká, že meníčkářů stále není tolik, kolik by si přáli. „Zatím to má k normálu daleko. Čekáme, až se oteplí a lidé budou sedávat i na zahrádkách,“ řekl Golis.

Ostrava, Radniční restaurace - 135 Kč
Karviná, Beskydská řízkárna, menu s kuřecím řízkem - 120 Kč
Ostrava-Hrabová, restaurace Stodola, menu - 139 Kč
Ostrava, Stará kuželna, řízek a la card - 200 g za 269 Kč
Opava, Kozlovna Mezi trhy, menu  - 135 Kč