Ostravští zastupitelé se rozhodli zastavit chátrání budov a zázemí hulváckého koupaliště. Město na jaře zaplatilo správci konkurzní podstaty společnosti EMI, která areál v minulosti spravovala, téměř pět milionů korun, a nemovitosti tak získalo do svého vlastnictví. Ruiny teď nechá zbourat.

„Budovy jsou v dezolátním stavu, musíme je zbourat, aby dál neohrožovaly okolí, aby se tu někdo nezranil. S demolicí začne příští týden firma DAV, která vyhrála tuto veřejnou zakázku za nejnižší navrhovanou cenu 6,77 milionu korun,“ uvedl náměstek primátora pro finance Lukáš Ženatý (ODS).

Lidé, kteří sem ještě před deseti lety chodili relaxovat, však zatím v návrat starých časů doufat nemohou. Po zbourání zůstanou vyčištěné plochy ladem. Nepatrná část nemovitostí v areálu hulváckého koupaliště patří ještě státu, vedení města už požádalo Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových o jejich bezúplatné převedení.

Až pomine krize, možná pozemky prodají

„Ty pozemky chceme scelit, je to atraktivní lokalita, až krize pomine, můžeme je buď prodat, nebo tu něco zajímavého postavit,“ plánuje Ženatý.

Problém hulváckého koupaliště se táhl několik let zejména proto, že tu nebyly jednoznačně vyjasněny vlastnické vztahy. Celý proces také ovlivnily konkurzy firem, v jejichž vlastnictví část nemovitostí byla.

Obvod Mariánské Hory a Hulváky se v roce 1993 zaručil firmě EMI areálem hulváckého koupaliště za její tehdejší úvěr u Moravia Banky. Za téměř pět milionů korun z úvěru firma EMI tehdy koupaliště opravila a několik let provozovala.

Nakonec ale zkrachovala a její konkurzní správce pak požádal obvod, potažmo město Ostravu, o vyrovnání 4,88 milionu korun, za které se zaručil. Ještě před dvěma lety odmítli ostravští zastupitelé pohledávku zaplatit, letos na jaře ale změnili názor.