„Pacient u nás leží od pátku 13. února. Byl hospitalizován se zápalem plic, nyní je jeho stav již lepší," uvedla mluvčí nemocnice Radka Miloševská.

Dalších osm lidí Čtyři muži a čtyři ženy dorazili do městské nemocnice včera po patnácté hodině. Bezprostředně po příjezdu byli podrobeni vyšetření. „Všichni jsou v natolik dobrém stavu, že není nutná jejich hospitalizace," uvedla Magda Otáhalová z městské nemocnice s tím, že ještě týž den budou převezeni do svých „nových domovů".

Ostravský magistrát musel v uplynulých dnech narychlo řešit, kam lidi dovezené z Přerova umístí. Právě skupina s trvalým pobytem v Ostravě totiž patřila v tamní ubytovně mezi nejpočetnější. „Jsou to lidé, kteří nemají nikoho, kdo by se o ně postaral. Když ale sečteme všechna místa v zařízeních pro seniory, která máme dispozici, včetně neziskových organizací, tak je jich kolem dvou tisíc. Kapacity jsou však naplněny," uvedl náměstek ostravského primátora Zbyněk Pražák, který má sociální politiku města na starosti. Jak doplnil, na umístění do některého ze zařízení pro seniory se nyní čeká dlouhé měsíce až roky. Lidé z Přerova mají být podle něj rozmístěni do sedmi zařízení po celém městě, v takzvaném krizovém režimu. „Podle zákona o obcích jsme povinni se o ně nějakým způsobem postarat," vysvětlil Pražák.

Dva z nemocných klientů přijme Armáda Spásy. Ta provozuje v Mariánských Horách zařízení pro lidi bez domova se zdravotním omezením, kteří potřebují různou míru pomoci. Přístav, jak se tento domov se zvláštním režimem nazývá, je podle Tomáše Surovky, oblastního ředitele Armády spásy, ojedinělým zařízením svého druhu v rámci celého kraje. „Na podzim bychom měli otevírat podobný ve Frýdku Místku," podotkl Surovka.

Přerovská ubytovna

V ubytovně romského podnikatele Pavla Mirgy žily v nedůstojných podmínkách čtyři desítky lidí s různým typem zdravotního postižení, kteří zde byli svezeni z celé republiky. Navíc provozovatel neměl registraci jako poskytovatel sociálních služeb. Přestože Přerovský deník v reportáži na tristní podmínky upozorňoval již dříve, události se daly do pohybu poté, co se o ubytovnu začala zajímat senátorka Jitka Seitlová.

Hygienické podmínky, stav objektu či poskytovaná strava by podle ní nevyhověly nejnižšímu standardu, vyžadovanému ve věznicích. „Provozovatel rozjel své podnikání v sociální sféře tak, že začal svážet z léčeben dlouhodobě nemocných v celé republice těžce nemocné pacienty, o něž se odmítali postarat jejich blízcí nebo neměli kam jít. Klienti jeho ubytovny mají různé typy postižení – někteří jsou po amputaci končetin na invalidním vozíku, jiní jen bezmocně leží na postelích. Mezi obyvateli ubytovny nejsou jen bezmocní senioři, ale třeba i prodavačka, řidič kamionu nebo bývalá vedoucí směny výrobního týmu," informoval o situaci Přerovský deník.

Vzhledem k tomu, že Mirga poté, co s ním úřady zahájily správní řízení, oznámil, že ubytovaným neprodlouží smlouvy, ostravský magistrát musel narychlo řešit, kde ubytuje skupinu lidí s trvalým bydlištěm v Ostravě.

Ostrava kvůli klientům přerovské ubytovny zvýší kapacitu domovů

Ostrava musí navýšit kapacitu domovů pro seniory ve městě kvůli klientům nevyhovující přerovské ubytovny, které město převzalo. Nyní má Ostrava k dispozici v domovech na 2000 míst, ale všechna jsou obsazená. Z přerovské ubytovny ve středu převzala osm lidí, kteří mají trvalé bydliště v Ostravě. Pro ně musí město vytvořit nová místa. Novinářům to řekl primátorův náměstek Zbyněk Pražák. Všechny nejprve čekala vyšetření v nemocnici. Podle jejich výsledků jsou všichni ve slušném stavu.

„Kapacita našich zařízení je obsazená. Musíme navýšit počet lůžek. Jde o řešení krizové situace, kterou ale zvládneme," uvedl náměstek. Podle něj musí navýšení kapacity přidáním lůžek posvětit kraj. Pražák předpokládá, že je to s ohledem na situaci pouze věc administrativního procesu.

Z Přerova sanitky do Ostravy převezly osm klientů přerovské ubytovny, čtyři muže a čtyři ženy. Všichni mířili do Městské nemocnice, kde se podrobili základním vyšetřením jako rentgen či kardiologické vyšetření. „Všech osm je ve slušném stavu. Nemají žádné akutní onemocnění. Nějakého zanedbání jsme si nevšimli," řekl primář urgentního příjmu nemocnice Dalibor Svrčina.

Podle něj mohli všichni ještě ve středu do nových domovů. Poskytnou jim ho zařízení pro seniory na několika místech Ostravy. Pražák dodal, že osm lidí si po propuštění z nemocnice rozdělí sedm domovů pro seniory.

Jde většinou o invalidy. Někteří jsou po amputaci končetiny a jedna žena je zrakově postižená. Další jsou upoutáni na lůžko či kolečkové křeslo. Do Ostravy zamířili proto, že v ní mají trvalé bydliště a nikdo z nich už nemá žádnou rodinu. Podle náměstka primátora chybí v Ostravě v dlouhodobém výhledu až 300 míst určených pro pobyt seniorů. „Populace stárne. V budoucnu bychom se na to měli zaměřit," uvedl.

Zdravotně postižení obyvatelé byli do ubytovny v přerovské Dluhonské ulici svezeni z různých koutů země. Šlo hlavně o léčebny dlouhodobě nemocných, ale i psychiatrické nemocnice či azylové domy. Obyvatelé „lazaretu" platí měsíčně za ubytování 7000 korun, dalších 3500 korun je stála měsíčně strava. Některé služby včetně stravy už provozovatel ubytovny ukončil, jídlo jim zajišťuje z dávky mimořádné okamžité pomoci město prostřednictvím školního stravování.

Ubytovna funguje v Přerově už několik let. O osud klientů se začala veřejnost zajímat poté, co na jejich neutěšenou situaci upozornila senátorka Jitka Seitlová. Tamní krajský úřad minulý týden oznámil, že s provozovatelem zahájil správní řízení. Podle úředníků lidem poskytuje sociální služby, které nemá registrovány. Provozovateli hrozí pokuta až do výše milionu korun, takže chce zařízení koncem února uzavřít.