„Dodržím to, co jsem slíbil ve svém delegátském projevu. Vás poprosím o podporu. Děkujeme, pojďme společně do těch bojů a také je společně vyhrajme,“ řekl bezprostředně po svém zvolení.

A jak sobotní sněm ODS v Ostravě vypadal? Do kongresového centra se od rána sjížděli všichni hosté. Před Clarion Kongress Hotelem Ostrava se shromáždila i šestice demonstrantů. „Chtěli jsme dát zpětnou vazbu nejsilenější volební straně, protože se tady přijeli poplácávat po rameni, jak se jim všechno daří,“ řekl účastník protestu Vojtěch Pícha, zástupce politické strany Levice.

Zdroj: Deník/Kateřina Součková

Na kongresu bylo přes pět stovek delegátů z celého Česka a rovněž i představitelé všech vládních stran. Mezi účastníky kongresu v sále seděli například šéf Pirátů Ivan Bartoš, předseda STAN Vít Rakušan, předseda senátu Miloš Vystrčil, bývalý český politik Petr Nečas, primator Ostravy Jan Dohnal, Zbyněk Stanjura nebo Evžen Tošenovský.

Petr Fiala: Na demokracii se šetřit nedá

Petr Fiala byl svými spolustraníky zvolen už popáté. Překonal tak i zakladatele ODS Václava Klause, který byl v čele strany 11 let a osm měsíců. Před nedělním odletem do USA, kde navštíví Bílý dům, Fiala slíbil, že bude pokračovat v prosazování tradičních priorit strany, jako jsou zdravé veřejné finance či efektivní stát.

Když pár minut před desátou přišel do sálu, byl v dobrém rozmaru a když mu novináři řekli, že 500 lidí na kongresu je moc a měl by šetřit, tak jim odvětil: Na demokracii se šetřit nedá.

Fiala povede stranu do nadcházejících voleb, ve kterých podle průzkumů má ODS podporu mezi 12 až 15 procenty voličů. S tím si ale hlavu podle jeho vyjádření neláme. „Nikomu neberu, aby ho bavily průzkumy. Myslím, že všechny rozumné lidi měly poučit minulé volby a možná i volby na Slovensku. Já se tím tolik nezaobírám. Chceme vyhrávat, a proto jdeme do voleb jako koalice SPOLU. Vyhráli jsme společně volby do Poslanecké sněmovny chceme to také zopakovat,“ řekl novinářům po svém znovuzvolení do čela ODS.

Znovuotevření Malého světa techniky DOV, Barbie akce, duben 2024.
VIDEO: Barbie otevřela Malý svět techniky v DOV do nové sezony

Ve svém vyjádření pro novináře zmínil i to, že lidé si zaslouží slyšet dobré zprávy po letech krize, kdy čelili například pandemii covidu nebo uprchlické krizi. „Lidé jsou unavení a vystrašeni těmi několika lety krize, a proto si zaslouží dobré zprávy. To, že je inflace ve výši dvou procent a není předpoklad, že se bude zvyšovat, dobrá zpráva určitě je. Klesají ceny potravin, poroste ekonomika a není důvod to neříct, že naše vláda tu krizi zvládla,“ dodal Petr Fiala.

Jurečka i Válek si rýpli do Babiše

U mikrofonu se objevil jako první šéf KDU-ČSL Marian Jurečka, jelikož posléze spěchal na zvolení olomouckého arcibiskupa do funkce.

S tímto kočárkem muž vydal do ulic.
Divný chlápek tlačil noční Ostravou kočárek. Mimino v něm nebylo

Marian Jurečka mimo jiné pronesl: „Pro mě jako pro předsedu koaliční strany je důležité, že jsme dokázali najít společnou cestu v tom, aby naše rozhodnutí byla solidární. Pro nás je nesmírně důležité, že neprohrávají občané i budoucnost této země. Ano, důchodová reforma je taková, jakou svět neviděl, jenže Andreji Babišovi nejde o důchodce, ale o hlasy. Chce popřít sám sebe.“

Ocenil i samotného Petra Fialu v rámci evropské a světové politiky. „Je dobré mít premiéra, na kterého můžeme byt hrdí. Petře díky, protože Česká republika má hned jiný zvuk a respekt ve světě. Je to obrovská změna oproti tomu, když nás zastupoval někdo, kdo sice říkal, že má na všechny číslo, ale nedomluvil nic,“ rýpl si Jurečka znovu do Babiše.

Mladík skončil ve vazbě.
Věkem jsou děti, zkušenostmi kriminálníci. Patnáctiletý chlapec skončil ve vazbě

Dalším řečníkem byl první místopředseda strany TOP 09 Vlastimil Válek. Také poukázal na budoucnost země. I on byl evidentně dobře naladěn. „Chtěl bych omluvit předsedkyni Markétu Pekarovou Adamovou, která se zde ze závažných důvodů nemohla dostavit. Já sám mám bujné sny a nikdy by mě nenapadlo, že budu Petrovi jednou dělat místopředsedu vlády, že bude premiér, a že se na to budu těšit. Petra jsem si vážil už jako rektora a vážím si ho i jako člověka a premiéra vlády České republiky. Na některé věci nemáme stejné názory, ale to je logické. Stejný názor mám prakticky jen s Janou Černochovou, protože nejsem sebevrah,“ uvedl, což vzbudilo hlasitý smích v sále.

I Válek si vzal na paškál hlavního protivníka pětikoalice Andreje Babiše. „Kdybychom ve volbách neuspěli, tak co by se stalo? Pravděpodobně hned v březnu by premiér země, což by byl Andrej Babiš, opíchal  většinu občanů této země. Povinně by je opíchal. Ty, co by se nenechali, by potrestal. My jsme naopak povinné očkování proti covidu zrušili,” perlil dále Válek a bavil obecenstvo.

V čele ODS je Fiala od roku 2014 a protikandidáta stejně jako v minulých letech před zvolením neměl. „Nominaci na předsedu ODS ve všech krajích získal Petr Fiala, na 1. místopředsedu v drtivé většině krajů Zbyněk Stanjura. Nominace na místopředsedy získali v krajích: Martin Kupka, Alexandr Vondra, Martin Baxa a Eva Decroix,“ řekl mluvčí ODS Jakub Skyva.

Zdroj: Deník/Kateřina Součková

Zvolený předseda získá mandát na dva roky, se kterým povede stranu do červnových evropských, podzimních krajských a senátních voleb, ale také do sněmovních voleb s řádným termínem na podzim příštího roku. Premiér je zastáncem dosavadního spojenectví s lidovci a TOP 09 v současné vládní koalici Spolu. Podle průzkumů ale seskupení zaostává za opozičním hnutím ANO. „Situace je a bude mimořádně vyhrocená. Hnutí ANO a SPD se volby budou snažit využít k tomu, aby oslabily naši pečlivě budovanou pozici v Evropě a pokusily se překreslit i domácí politickou mapu. Věřím, že jedním z hlavních úkolů ODS je udržet důvěru lidí ve stát, v zodpovědnou demokratickou politiku, takže něco takového nesmíme dopustit,“ uvedl Fiala k letošním volbám v pozvánce na kongres.

Bartoš: Pojďme se zaměřit na regiony, kde vládnou populisté

Předseda hnutí STAN Vít Rakušan, který je v Moravskoslezském kraji už pomalu jako doma, ve svém projevu poděkoval předsedovi ODS, že zvládnul i evropské předsednictví. „Zvolení Petra Fialy není jen dobrou zprávu pro samotnou ODS, ale pro celé Česko. Náš obrázek v zahraničí teď vypadá úplně jinak než za předchozí éry. Z remcající země někde na pomezí středu a východu Evropy nás Petr Fiala posunul jasně na západ,“ zmínil mimo jiné Rakušan a pochválil své vládní kolegy, třeba za stav silnic v Česku nebo za odvahu udělat pořádek ve státních financích.

Primátor Ostravy Jan Dohnal:

Zdroj: Deník/Kateřina Součková

„Máme za sebou úspěšné vládnutí a před sebou ještě rok a půl. Často slyšíme od Andreje Babiše o obyčejných lidech a našich lidech. Já se ale ptám, kdo jsou ti naši lidé? Jsou to poslušné ovečky, které za nějaké zvýšení sociálního příspěvku poslušně táhnou tam, kam populisté potřebují? Nebo jsou to rozhodní sebevědomí občané, kteří mají odvahu být sami zodpovědní za to, co dělají co představují,” konstatoval v projevu místopředseda vlády Vít Rakušan.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš ve svém projevu upozornil na solidně pokračující digitalizaci a i on ocenil práci Petra Fialy i současné vlády. „Pokud má být naše vláda nadále úspěšná, musí být úspěšný i každý ministr a ministryně. Jsem rád, že se nám se všemi daří hledat řešení, protože kdyby to nefungovalo a my si házeli klacky pod nohy, tak by to nemělo smysl. Změny v rozpočtu musíme umět vysvětlit a musí být nastavené tak, aby pomohly všem lidem, protože co je největším kapitálem naší země? No právě lidé, kteří zde žijí a pracují. Takže já říkám: pojďme společně usilovně pracovat nejvíce tam, kde momentálně kralují populisté, protože ti pak v těchto regionech přicházejí k lidem s jednoduchými leč nefunkčními řešeními,“ dotkl se Bartoš Moravskoslezského, Karlovarského a Ústeckého kraje, kde právě ANO a SPD sbírají nejvíce voličů. Právě na zlepšení situace občanů v těchto krajích by se chtěla pětikoalice zaměřit.

Nákup v polském Lidlu, 4. dubna 2024, Těšín, Polsko.
Chystáte se na nákup do Polska? Deník zmapoval ceny potravin

Zhruba v 11.10 hodin se kongres přesunul k hlavnímu bodu programu, kterým bylo zvolení nového předsedy ODS. Jiný nominovaný, než stávající předseda nebyl, proto také Petr Fiala byl jediným kandidátem na šéfa strany. „Mám si dát v pondělí kávu v Bílém domě, a to chvilku trvá, než se tam letadlem dostanu,“ omluvil Fiala svůj plánovaný dřívější odjezd z kongresu.

Ani kohout, ani pávi

Premiér nejdříve poděkoval svým kolegům za spolupráci a následně přešel k hlavnímu projevu: „ Lidé si nás volí v dobách, kdy naše republika čelí velkým výzvám. V dobrých časech vlády socialistů a populistů rozhazují na všechny strany a je jim úplně jedno, kdo to zaplatí. Proto je tady ODS, která to může zachránit. Někdo to pro naši zemi dělat musí,“ řekl například premiér.

Motorkář Libor Podmol vylíčí drsné zážitky z nejtěžší rallye na show Dakarské šílenství 2 v ostravském klubu Barrák.
Drsňák Podmol dorazí do Ostravy s Dakarským šílenstvím i s motorkou z rallye

Po 12. hodině se volební místnost zpřístupnila všem delegátům, kteří postupně odvezdali své hlasovací lístky. Výsledek pak nikoho nepřekvapil.

31. volební kongres ODS, 13. dubna 2024, Ostrava. Poslanec české Poslanecké sněmovny Zbyněk Stanjura.První místopředseda ODS Zbyněk Stanjura.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Pozici prvního místopředsedy v Ostravě obhájil současný ministr financí Zbyněk Stanjura. Stejně jako Petr Fiala neměl na kongresu protikandidáta. Stanjura ve svém projevu mimo jiné řekl: „Naším největším politickým soupeřem je stávající opozice. Jsou to populisti a populisti, kteří jsou bez skrupulí, bez hodnot, bez programu, bez rozpočtové odpovědnosti a ukotvení na Západě.“ Vyzval tak k názorovému střetu s opozicí. „A ten určitě vyhrajeme a nepomůže jim ani kohout Andreje Babiše, ani pávi Aleny Schillerové,“ dodal a dočkal se potlesku sále.

Liberty Ostrava - hlavní brána, 17. ledna 2024, Ostrava.
Elektrárna Tamehu je kvůli sporům s hutí Liberty Ostrava na prodej

Stanjura obdržel o něco menší podporu než Fiala, a to 383 hlasů. I tak je to slušný počet. „Moc si toho vážím a zítra ráno, nejpozději zítra odpoledne zahájíme práce na našem dalším vítězství v poslaneckých volbách, aby Petr Fiala mohl na podzim v roce 2025 mohl sestavit svou druhou vládu,“ řekl Stanjura v děkovném projevu.

Pětice zvonů zrekvírovaných za druhé světové války, se teď z iniciativy rottenbursko-stuttgartské diecéze vrací do svých původních farností, 11. dubna 2024, Ostrava.
Nacisty zabavené zvony z MS kraje se vrátily domů

Krátce před 16. hodinou se zahájily nominační proslovy, které předchází volbě místopředsedů. Prvního se ujal ministr kultury Martin Baxa. „Po více než dvou letech je jasné, že jsme stranou, která je upřednostnit zájem státu před zájmem svým. Představte si, kam bychom se teď řítili, kdyby stát řídila opozice,” uvedl Baxa. Díky ODS a Petru Fialovi je dle jeho slov vládní kabinet velmi silný. “Lepší koalice tu není a naše vláda tuto zem spravuje dobře. Na čem se dohodneme, i když to jsou často krvavé kompromisy, to dokážeme přijmout i v parlamentu,“ poznamenal Baxa.

Eva Decroix.Eva Decroix.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

U řečnického stolku zaujala delegáty v sálu svou džínovou bundou a kšiltovkou na hlavě kandidátka na místopředsedkyni Eva Decroix. „Nejsem žádná křehká květinka,“ řekla během svého proslovu, ve kterém zmínila, že by ODS ženský pohled slušel. Delegátům řekla, že kšiltovkou upozorňuje na to, že je stejná, jako většina voličů. „Proč jsem tady dnes takto? Protože nejsem jen politička. Já tady teď právě stojím jako Eva. Tohle je Eva, která nechodí do práce vždy jen v lodičkách, protože Eva je máma. Máma, která musí skloubit práci, kterou miluje s rodinou, kterou miluje. Eva ví, jaká je hodnota práce a ví, jaká otrava je papírování a komunikace s úřady,“ zmínila Decroix. „Stát není firma, stát je hodnota. Se státem se nekšeftuje. ODS píše příběh této země už 30 let,“ vypíchla ve svém projevu.

Někteří delegáti dali během odpoledne přednost sledování vyhroceného hokejového zápasu Sparta - Třinec před nominačními projevy, nicméně nakonec si členové strany předsednictvo zvolilo. Ani zde k ždánému překvapení nedošlo.

Pálení čarodějnic na hradě 30. dubna 2019 v Ostravě.
Zábava pro děti: pálení čarodějnic se vrací na Slezskoostravský hrad

Role místopředsedů budou nadále plnit zvolený Martin Baxa s podporou 374 hlasů, Martin Kupka s podporou 457 hlasů, Alexandr Vondra s podporou 448 hlasů a právě Eva Decroix s 311 hlasy, která vyplnila jediné volné místo ve vedení, kde se jinak žádné změny neudály.

Výkonnou radu tvoří členové předsednictva strany, jeden zástupce za každý region zvolený kongresem a s hlasem poradním hlavní manažer, členové vlády, předseda kontrolní a revizní komise a předseda rozhodčí komise.

Dalšími zvolenými členy rady jsou Pavel Karpíšek, Martin Červíček, Pavel Drobil, Petr Klár, Michal Kortyš, Alexandra Udženija, Jan Skopeček, Petr Sokol, Zbyněk Stejskal, Michal Šidák, Libor Šťástka, Jiří Vaněček.

Delegáti zvolili také členy rozhodčí komise a kontrolní a revizní komise.