Kolik kilometrů urazili Ostravané na kole a pěšky během květnové výzvy?

Jaký ekologický přínos měla akce pro město Ostrava?

Která firma získala titul Cyklozaměstnavatele roku?

Vyhlášení konečných výsledků, spojených s oceněním těch nejvýkonnějších soutěžících, se tradičně konalo v centru města dne 18. června 2024. Slavnostní akce proběhla v uvolněné a přívětivé atmosféře. Také letos výherce čekala řada atraktivních cen jako elektrokoloběžky, elektrokolo, horské kolo a další.

Náměstek primátora Aleš Boháč vyzdvihl neupadající zájem o tuto výzvu, jakož i s ní spojený soutěžní zápal těch, kdo se jí zúčastnili: „Těší mě, že lidé přišli této akci takzvaně na chuť. Jde o jednu z těch událostí, které spojují příjemné s užitečným. Tento způsob dopravy je vysoce ohleduplný k životnímu prostředí, ulevuje leckdy přeplněným silnicím a člověk si jeho prostřednictvím ještě utuží zdraví. Nehledě ke skutečnosti, že na kole nebo koloběžce vnímáte Ostravu z trochu odlišné perspektivy. Zkrátka, svět se z cyklistického sedla zdá jiný než třeba přes okénko automobilu.“

Přesně 1001 účastníků v Ostravě urazilo 234 029 km na kole a 41 574 km pěšky „po svých“. Ústřední roli v celé výzvě hrál ekologický rozměr – v přepočtu na objem emisí Ostravané zbavili město 44 559 000 gramů oxidu uhličitého (CO2). Nejvýkonnější ostravský cyklista ujel celkem 2901,3 km, nejlepší cyklistka pak 1336,3 km. Chodec, který obsadil první příčku v žebříčku účastníků, ušel za celý květen 742,4 km, nejlepší chodkyně 663,7 km.

Cyklozaměstnavatel roku

Zvláštní kategorii představovalo vyhlášení Cyklozaměstnavatele roku. Titul v příslušném městě získává firma, která na základě dotazníku nominujících zaměstnanců obdrží nejvyšší bodové ohodnocení. To je rozděleno do čtyř tematických oblastí: propagace jízdy na kole, firemní aktivity, kvalita, dostupnost a bezpečnost stání pro kola a zázemí, které mají zaměstnanci k dispozici. V rámci 14. ročníku se Cyklozaměstnavatelem roku stala společnost TOP CNC s. r. o.

Letos se v Ostravě k výzvě přidali rovněž noví partneři. Účastníci soutěže právě díky nim získali pestřejší nabídku tzv. „akcí na triko“, jakož i výher v soutěžním klání. Spolek Elegant věnoval do soutěže své originální balíčky, Firma Schindler s ostravskou pobočkou Mojekolo poslala do tomboly kvalitní cyklistické helmy, Planetárium města Ostravy přihodilo vouchery na sférické pořady. Oblíbené akce na triko se tradičně konaly taktéž u našich stálých partnerů – Slezskoostravského hradu, poboček Ostravainfo!!!. Ostravského muzea a Bolt Toweru v Dolní oblasti Vítkovic. Nově mohli soutěžící zavítat do Hasičského muzea města Ostravy nebo navštívit hornickou pekárnu v rámci festivalu pořádaného spolkem Pestré vrstvy.

Podrobné informace o výzvě Do práce na kole jsou k dispozici na https://dopracenakole.cz/.