Čtrnáct měsíců trvalo navrácení vod Odry do jejího původního koryta slepého ramene v oblasti národní přírodní památky Landek. Tento týden byla tato stavba dokončena.

Projekt mělo na starosti Povodí Odry a podle jeho investičního referenta Martina Látala došlo díky této stavbě především ke zprůchodnění migrační překážky, kterou tvořil jez v Přívoze.

close RYBOCHOD. Slepým ramenem Odry v Přívoze opět protéká voda. zoom_in Rybí bašta a lanové centrum

„Takzvaný rybochod bude mít pozitivní vliv na migraci ryb a vodních živočichů. Kromě toho byly vybudovány tůně pro obojživelníky, kteří se zde v období rozmnožování vyskytovali ve velmi hojném počtu," vysvětlil Martin Látal.

Pro zajímavost doplnil, že odstavené rameno a jeho propojení kolem nově vzniklého ostrova s Odrou se uskutečnilo v historicky původní trase Odry.

Na projektu spolupracovalo Povodí Odry se společností Vítkovice, která provozuje přilehlý Landek Park. V prostoru, který se stezkou pojí most, by měla v budoucnosti stát rybářská bašta a lanové centrum pro veřejnost.

„Vznikl obrovský ostrov, který chceme nabídnout lidem k volnočasovým aktivitám. Vše je o vizi vlastníka, rádi bychom tady postavili rybářskou baštu. Lidé by si tady pak mohli ulovit rybu a rovnou si ji upravit. Rádi bychom také postavili lanové centrum, které bylo kdysi součástí našeho parku. Zkrátka nějaké přírodní outdoorové aktivity," řekl ředitel hornických expozic Hlubina a Landek Park Lumír Plac.

close RYBOCHOD. Slepým ramenem Odry v Přívoze opět protéká voda. zoom_in Doplnil, že všechno je otázkou peněz a že by s přípravami rádi začali hned, jak to bude možné.

„Musíme to vyčistit od křídlatky, což je plevelná rostlina, která se těžko likviduje. Chceme na ostrově v první řadě udělat pořádek," podotkl Lumír Plac.

Vzniká i nová cyklostezka

Oživení odstaveného ramene řeky Odry v Ostravě-Přívoze i jeho propojení s touto řekou prostřednictvím balvanitého rybího přechodu, stejně tak i zpřístupnění nově vzniklého ostrova vyšly na 32,9 milionu korun. Zhotovitelem stavby byla společnost Strabag. Projekt byl podle Martina Látala z Povodí Odry financován z dotačního programu Operační program Životní prostředí hrazeného pěti procenty Státním fondem životního prostředí a 95 procenty z prostředků Evropské unie.

V budoucnosti by v těsné blízkosti ramene Odry měla procházet nová cyklostezka. Na její realizaci se v současné době pracuje.

„Lidem by měla být otevřena na jaře příštího roku. Nabídne objížďku Landek Parku, který se na noc zavírá, a napojí se za jeho branou směrem na Koblov. Celá tato trasa ze Staré Bělé až po Antošovice bude podle plánů součástí jedné z páteřních tras v České republice," uzavřel ostravský cyklokoordinátor Martin Krejčí.