Výmoly 2011: Nejhorší díra v Česku. Tak zní přesný název soutěže, probíhající od konce letošního ledna do poloviny května. Ač šlo o premiérový ročník originální ankety, na internetových stránkách

www.vymoly.cz

se objevilo pět set nejhorších pastí na řidiče a vítězná díra získala deset tisíc hlasů. Už dnes je jisté, že další ročníky budou pokračovat.

Iniciátorem projektu je Petr Čaník z Nového Jičína, který si za hlavní cíl klade otevřít veřejnou diskuzi na téma neutěšený stav českých silnic a zároveň vyzvat řidiče k monitoringu kritických výmolů, výtluků a děr. Inspirací mu bylo obdobné hlasování, kdy veřejnost volí nejhorší či nejnesmyslnější bankovní poplatek. „S průběhem akce jsem velice spokojen. Myslím si, že motoristům přináší skvělou příležitost, jak fakticky ukázat na problémy a upozornit na současný stav českých silnic, který je v letošním roce opravdu zoufalý,“ zhodnotil soutěž Petr Čaník s tím, že informace o obdobném klání za hranicemi České republiky nemá. „Zároveň jsem přesvědčen, že tato akce je pro zodpovědné úřady důležitým podnětem k sjednání dostatečné nápravy a nespokojenost motoristů tak rychle nevyšumí,“ poznamenal. Petra Čaníka například potěšil zájem náměstka hejtmana Miroslava Nováka, zodpovědného za dopravu v kraji, s nímž se v následujících dnech sejde a proberou případné řešení často zoufalého stavu komunikací. Novák také dostane z rukou Petra Čaníka cenu za Nejhorší díru v zemi, neboť tu má na starost Správa silnic Moravskoslezské­ho kraje.

Výmoly.cz si mezi oblíbené internetové stránky vložili zřejmě i správci inkriminovaných silnic. Podle hlasování nejhorší díry už byly cestáři opraveny, otázkou však je, zda se neobjeví na tom samém místě v brzké době znovu.

Do soutěže, jež byla oficiálně ukončena 15. května, putovaly během téměř čtyř měsíců fotografie z celé země. Nejvíce soutěžních snímků poslali lidé z Vysočiny (121), poté z Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Výherci byli vyhlášeni ve dvou kategoriích: Nejzdařilejší fotografie a Nejaktivnější fotograf. V té první dosáhl na nejvyšší příčku Rudolf Schühler se svým synem Tomášem, kteří jsou autory Nejhorší díry v Česku na silnici mezi Rychvaldem a Bohumínem (II/471). „Na soutěž mě upozornil můj starší syn, který na to přišel přes Facebook a říkal, ať udělám nějakou fotku. Pohybuji se po cestách denně, protože jsem řidič z povolání, a nejvíce se pohybuji po té cestě do zaměstnání. Po ní nešlo kolikrát ani pořádně projet, abych nevletěl do nějaké díry, tak jsem to tam vyfotil. Cesta je hodně frekventovaná a naštvaných muselo být hodně lidí,“ řekl Deníku pan Schühler, jenž díky soutěži vyhrál čtyři kusy pneumatik.

Nejaktivnějším fotografem se stal Luděk Široký z Havlíčkova Brodu, který zapojil do soutěže celou rodinu. Do ankety přispěl jen on sedmapadesáti výmoly. „Děkuji za skvělou soutěž a zviditelnění velmi nepříjemného stavu našich silnic. Byl to perfektní projekt. Doufám, že se někde někdo chytí za nos a bude s tím konečně něco dělat. Jelikož jsem skoro každý den na cestách a jezdím po celé České republice, nedalo mi to a musel jsem fotit a fotit,“ uvedl Luděk Široký. Jeho dcera obsadila druhé místo a přítelkyně třetí. Pro všechny tři organizátoři připravili dárkové poukazy, jež však ocenění věnovali jako sponzorský dar Domovu pro seniory v Heřmanově Městci a Domovu Barbora v Kutné Hoře.

Organizátor Petr Čaník na závěr připomíná, že projekt Výmoly 2011 tímto nekončí. „Autoři projektu vybízejí motoristy, aby nadále monitorovali stav českých silnic a doplňovali širokou databázi výmolů, která na portáte vznikla,“ dodal.