Kandidátní listiny se totiž musely odevzdat k registraci na úřad do úterní 16. hodiny.

„Do zastupitelstva města Ostravy bude kandidovat 15 volebních stran. Do voleb pro senátní obvod číslo 71 se v termínu přihlásilo devět kandidátů,“ řekl po uzávěrce registrací René Stejskal z tiskového oddělení ostravského magistrátu.

V přiložené fotogalerii najdete kandidátky (první desítky) sedmi politických stran.

Za hnutí ANO bude stát v čele ostravské kandidátky současný primátor Tomáš Macura. Za pozornost stojí, že hned za ním v pořadí jsou tři ženy a celkem jich má hnutí ANO v první desítce šest.

„Volební kampaň zahájíme v září letošního roku. Budeme se v ní snažit navázat na výsledky čtyřleté práce ve vedení města,“ uvedl primátor Macura.

O nelehký návrat na výsluní se budou snažit i sociální demokraté, kteří jdou do voleb s novým lídrem. Ten předchozí – Lumír Palyza – stranu opustil a nad jeho další politickou kariérou visí otazník.

„Své osobní aktivity si nechávám pro sebe,“ omezil vyjádření na nejnutnější možnou míru Palyza.

Jedničkou ČSSD se nyní stal Jiří Srba. Ten už byl v letech 2010 až 2012 náměstek primátora pro investice. O funkci přišel v polovině volebního období kvůli tehdejším třenicím uvnitř strany, které nastaly poté, co se šéfem ostravské ČSSD stal Adama Rykala. Pikantní je, že ten je nyní na kandidátce jako čtyřka.

Nejstabilněji z pohledu na kandidátní listinu vypadá hnutí Ostravak, které se do koalice dostalo po zmíněném převratu, a jehož lídrem je opět současný náměstek primátora Lukáš Semerák. Celou první desítku kandidátky tvoří současných deset zastupitelů tohoto hnutí.

Jen málo změn oproti nynějším deseti zastupitelům budou mít na volebním lístku komunisté. Ty opět povede jako jednička starosta Michálkovic Martin Juroška.

„Kampaň zahájíme v polovině srpna. Představíme v ní několik témat, jejichž společným jmenovatelem je to, aby město občanům vytvořilo podmínky pro dobrý život v Ostravě,“ řekl Juroška.

I lidovci mají stejného lídra jako před čtyřmi lety. Je jím náměstek primátora Zbyněk Pražák. Zajímavé je, že KDU-ČSL tentokrát nemá kandidáta do souběžných senátních voleb, protože chce podle Pražáka věnovat maximální nasazení do komunálních voleb.Občanští demokraté dají jako tvář číslo jedna na billboardy senátora a bývalého šéfa krajských hasičů Zdeňka Nytru. Jejich heslem má být „Ostrava na 1. místě“. Poprvé přitom ODS nepostavila kandidátku jen „z vlastních zdrojů“.

Do voleb jde s podporou TOP 09 a Strany soukromníků, jejichž členové se na kandidátce rovněž objevují.

Sami tentokrát nekandidují ani Nezávislí, které vede jako lídr Patrik Hujdus a hned za ním je předchozí jednička Liana Janáčková. Ti se na spolupráci dohodli se Svobodnými a Realisty.

Boj o senát

Senátorské křeslo bude na podzim ve volebním obvodu č. 71 – Ostrava-město obhajovat Leopold Sulovský. A čekají ho skutečně silní soupeři!

Voliči v obvodech Ostrava–Jih, Proskovice a Polanka najdou kromě něj na volebních lístcích třeba i expremiéra Jiřího Paroubka (nezávislý za ČSSD), lékařku Zdenku Crkvenjaš (nezávislá za ODS) nebo majitele cukráren Ollies Ivo Gondka (ANO).


Pro zvětšení na obrázek klikněte

Komunální volby a spolu s nimi i první kolo senátních voleb se uskuteční 5. a 6. října.

NEPŘEHLÉDNĚTEKomunální volby v Ostravě jsou také hlavním tématem posledního vydání Ostravského týdeníku - úterní přílohy Moravskoslezského deníku.
Od středy je k dostání samostatně i s vloženým TV magazínem.

Které strany chtějí do zastupitelstva města Ostravy?
– ČSSD
– ANO 2011
– Svoboda a přímá demokracie - Tomio Okamura (SPD)
– KSČM
– ODS
– JAUNER Československo 2018
– Sdružení KDU-ČSL a nezávislí kandidáti
– koalice LEČO - LEPŠÍ A ČISTÁ OSTRAVA (LEČO-Lepší a čistá Ostrava + Změna pro lidi + Strana Práv Občanů ZEMANOVCI)
– NEZÁVISLÍ
– Dobrá volba 2016
– Česká pirátská strana
– STAN
– koalice DSSS a SSPD-SP (Dělnická strana sociální spravedlnosti + Strana státu přímé demokracie-Strana práce)
– OSTRAVAK
– BEZPEČNOST, ODPOVĚDNOST, SOLIDARITA

OHLÉDNUTÍ

Velkou změnu na ostravské radnici přinesly volby v roce 2014. Sociální demokracie v nich přišla o své dominantní postavení v Ostravěi o křeslo primátora. Důvod k bujarým oslavám naopak měli v hnutí ANO, které ve volbách zvítězilo a nakonec i posadilo svého lídra Tomáše Macuru do křesla prvního muže ve městě.


*Pro zvětšení na obrázek klikněte

Poměrně slušný výsledek udělalo hnutí Ostravak, své pozice si podrželi také komunisté. Radost mohla zavládnout u lidovců, kteří se po pauze opět vrátili na ostravskou politickou scénu. Další ústup z pozic naopak zaznamenala ODS. Největší zmar prožil dosluhující primátor Petr Kajnar, který se svým nově založeným Ostravským fórem zůstal těsně před branami Nové radnice.