„Musím po pravdě přiznat, čekal jsem, že budeme po sto dnech o kus dále. Možná to byla naivní představa, protože nemám pocit, že bych byl promarnil byť jen jediný den. Za úspěch považuji, že se nám podařilo ještě před koncem starého roku přepracovat a schválit městský rozpočet na rok 2015, jehož základy připravovalo ještě bývalé vedení města. Všechny hlavní úkoly nás ale teprve čekají," uvedl ostravský primátor Tomáš Macura (ANO).

Jakou známkou byste prvních 100 dní nové koalice v Ostravě ohodnotili vy?
Hlasovat můžete v naší anketě pod článkem.

Jeho první náměstek Lumír Palyza (ČSSD) doplnil, že prvních sto dnů bylo náročných.

„Zvládli jsme finální práce na rozpočtu města pro rok 2015 a už se bavíme o roce 2016. Nová ostravská koalice začala normálně pracovat a připravovat koaliční prohlášení."

Kateřina Šebestová (ANO), která má na starosti i odbor ochrany životního prostředí, si pochvaluje navázání velmi dobré spolupráce s ministerstvem životního prostředí.

„Ostrava byla díky tomu začleněna do pracovní skupiny, která se bude zabývat zejména takzvanými kotlíkovými dotacemi. S ministrem životního prostředí jsme se shodli, že budeme v Ostravě realizovat pilotní program plošné výměny kotlů, máme v tomto ohledu velkou podporu."

Opoziční kritika

Opoziční zastupitel a předseda zastupitelského klubu hnutí Ostravak Lukáš Semerák si ale myslí, že nové vedení města zůstalo daleko za očekáváním.

„Dodnes nepřijali programové prohlášení. Největší zklamání je pro mě zveřejňování smluv ANO šlo do politiky s tím, že chce větší transparentnost, ale ani za těch sto dní jsme se ničeho nedočkali. No, a další věc je, že nám v radě sedí obviněný politik a je to tolerováno. To jsou pro mě tři zásadní nedostatky."

Jako zásadní nedostatek vidí nepředložení programového prohlášení i předseda zastupitelského klubu KSČM Josef Babka.

„Uplynulo už sto dní, to by mělo nové vedení konečně začít. Rozjezd je totiž dost pomalý. Začalo to rozpočtem a dosazováním lidí do komisí a dozorčích rad, další zásadnější věc ale zastupitelům prozatím nepředložili."

Podle ostravské politoložky Jiřiny Pavlíkové není žádné velké hodnocení prozatím na místě.

„Každá strana stále hledá v koalici své místo, mezi hnutím ANO a ČSSD ,to pne'. Co se týká programového prohlášení, nejsme vláda, takže to nepovažuji za nedostatek. Strany si určitě musely ujasnit principy a kroky, na kterých chtějí spolupracovat."

ANKETA DENÍKU

*Pro zvětšení na jednotlivé odpovědi klikněte.