„Nejprve vyjel ve středu ve dvě ráno Kuba Březina s převozovou sanitkou, fordkou, měl to nejdále, do Lvova,“ popisoval zdravotník s kvalifikací důlního záchranáře Jan Dubový. Ten válečnou misi domluvil s ředitelem HBZS Josefem Kasperem v reakci na výzvu parbubické evangelické farářky, aby se pomohlo devítileté Jarušce (v ukrajinštině Jarushka) z okupovaného Kyjeva.

„Potřebovali ji samozřejmě dostat nejen do bezpečí, ale rovněž do zdravotnického zařízení u nás, kde se dříve opakovaně léčila,“ řekl hlavní lékař HBZS Martin Dokulil. Ten v sanitce lékařského výjezdu LV 2 sehrál roli stejně důležitou jako za jejím volantem se střídající záchranáři Partik Rakošan a Radim Zuczek. Jaruška je totiž ležák, potřebovala vzhledem k neurologickému postižení dohled doktora.

Lidé prchající z Ukrajiny před ruskou invazí míři do Registračního humanitárního střediska, 2. března 2022 ve Vyšních Lhotách.
Vyšní Lhoty a příběhy z Ukrajiny, Tatiana pro útěk před válkou dostala padáka

Z ostřelovaného ukrajinského hlavního města děvče i s maminkou Olgou, šestiletým bráškou Kyrilem a babičkou vezli do Lvova lidé z české ambasády. Sedmdesát kilometrů je pak na hraniční přechod Korczowa - Krakowiec dopravil Jakub Březina (není záchranář, ale pracovník ostravské převozové firmy DD Trans). Na území Polska vstoupili do hry chlapi z HBZS, na cestu dlouhou asi 650 kilometrů.

„Původně se mělo jet až v pátek, ale kvůli zhoršení situace se vše urychlilo. Ani transport z válečné zóny nebyl bez komplikací. Skluz činil asi šest hodin,“ upřesnil MUDr. Dokulil. Po překládce Jarušky a příbuzných do sanitky LV 2 (v Ostravě zůstala pochopitelně pro potřeby HBZS jednička i další záloha) se v doprovodu velitelského vozu Mitsubishi Pajero mířilo na Pardubicko, do Veské u Sezemic.

Demonstrace na podporu Ukrajiny, 24. února 2022 v Ostravě.
Jak se aktuálně také zapojit? V Ostravě se zvedla obrovská vlna solidarity

„Do zdravotnického zařízení jsme je předávali krátce před půlnocí, zpět na základně v Radvanicích byli za deset tři ráno,“ konstatoval Dubový. Humanitární úkol ostravských báňských záchranářů byl podle účastníků splněn na jedničku a též bez výrazných problémů. Jejich hlavního lékaře po něm čekalo jen kratší volno, v sobotu jde znovu do týdenní služby, kdyby se něco přihodilo v dole horníkům.

K TÉMATU

Ukrajinské dýchací přístroje pro Ukrajinu?

Ostravští báňští záchranáři kromě humanitárního převozu dívky z Kyjeva nabízí Ukrajině i další pomoc odpovídající jejich zaměření.. „Můžeme věnovat tisíc sebezáchranných přístrojů typu 1 PVM KS, které jsou mimochodem od ukrajinského výrobce, ty mohou sloužit například při evakuaci v místech se zhoršeným či nedýchatelným ovzduším. Člověk v nich vydrží až hodinu,“ vysvětlila mluvčí Jana Dronská. I státní podnik DIAMO, pod něhož HBZS Ostrava spadá, nenechala situace v okupované zemi chladným a prověřuje třeba možnosti ubytování či práce pro uprchlíky.